Cime 2 kvartál 2024

Oprava fasády zlínského Baťova mrakodrapu je u konce, práce stály 69 mil.Kč

Zlín (ČTK) - Oprava fasády Baťova mrakodrapu v centru Zlína je u konce. Demontáž lešení, které bylo kvůli rekonstrukci kolem celé budovy, by měla v závislosti na počasí trvat nejdéle do konce března. Terasa v 16. etáži však bude pro návštěvníky částečně otevřena už od 1. února, sdělila dnes ČTK mluvčí Zlínského kraje Soňa Ličková. Krajský úřad společně s finančním úřadem v mrakodrapu sídlí.

Druhá etapa obnovy mrakodrapu začala loni na konci května, práce skončily v prosinci. Investorem akce, která se týkala zejména opravy poškozené fasády a dalších venkovních částí budovy, byl Zlínský kraj. Náklady byly 69 milionů korun, z toho 21 milionů pokryje evropská dotace.

Dělníci na budově obnovili břízolitové omítky a poškozené cihelné pásky nahradili novými. K ukotvení cihelných pásků použili více než 22.000 ocelových trnů. "Pracovali také na opravě hydroizolační vrstvy a výměně oplechování střešních konstrukcí. Došlo rovněž k revizi, revitalizaci a statickému zajištění konstrukce pojízdné lávky a opravě vlajkových stožárů na střeše, stejně jako nezbytné opravě vnějších částí oken a výměně parapetů," uvedla mluvčí.

Poškození budovy nebylo podle hejtmana Radima Holiše (ANO) na první pohled viditelné, ale bylo značné. "Místy byla fasáda ve velmi špatném stavu a hrozilo její uvolnění. Opravu nebylo možné odkládat. Budova úřadu musí být bezpečná jak pro zaměstnance, tak pro návštěvníky a turisty, kteří sem přicházejí," uvedl hejtman.

Kvůli rekonstrukci bylo třeba postavit kolem celé budovy lešení. Stavělo se tři měsíce a jeho výměra byla téměř 20.000 metrů čtverečních,vážilo 250 tun. "Oprava byla rovněž specifická v tom, že všechny postupy musely být konzultovány a odsouhlaseny Národním památkovým ústavem (NPÚ) v Kroměříži. To mělo významný vliv nejen na druh použitých materiálů, ale také například na to, že na fasádě bylo nutné vytvořit patinu, aby odpovídala době vzniku budovy, byla zachována její autenticita a současně nebyla dotčena její historická hodnota, která je z pohledu NPÚ velmi významná a jedinečná," uvedla mluvčí.

Do konce demontáže lešení bude zavřený vchod do budovy z třídy Tomáše Bati. Lidé mohou využívat druhý vstup, z ulice J. A. Bati. "Terasu budovy v 16. etáži částečně otevřeme od 1. února s tím, že ještě před zahájením hlavní turistické sezony provedeme doplňující práce, například nátěry zábradlí nebo čištění dlažby," uvedla ředitelka krajského úřadu Jitka Hlavačková. V lednu bude ještě omezená provozní doba kavárny v 16. etáži, otevřena je pouze ve všední dny od 08:00 do 16:00. Od února bude kavárna otevřená v běžném režimu, tedy denně do 18:00.

Loňské práce navazovaly na první fázi oprav, kterou kraj dokončil v roce 2019. Tehdy se v budově zrekonstruovala rozvodna nízkého napětí, byl opravený páternoster, vyměněny rychlovýtahy, dělaly se také stavební úpravy vstupu ve druhé etáži. Obnovené byly také podlahy ve třetí etáži, modernizovaly se expozice ve druhé, osmé a 16. etáži. Baťův mrakodrap nechal ve 30. letech minulého století postavit Jan Antonín Baťa podle projektu architekta Vladimíra Karfíka jako nové sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa. Se svojí výškou 77,5 metru byl v době svého vzniku nejvyšší budovou ve střední Evropě. V letech 2003 až 2004 prošla budova rozsáhlou a nákladnou rekonstrukcí. Od té doby tam sídlí krajský a finanční úřad.