Komatsu potřebu bagr

Oprava budovy Rudných dolů v Příbrami se komplikuje, památkáři mají výhrady

Příbram 25. května (ČTK) - Plánovaná rekonstrukce budovy bývalých Rudných dolů na náměstí T. G. Masaryka v Příbrami se komplikuje. Město chtělo začít opravou střechy, protože do památkově chráněné budovy zatéká a krytina i krovy jsou napadené dřevokaznou houbou. Připravený projekt za 12,5 milionu korun se však nelíbí památkářům a město ho musí předělat. Práce se tak prodraží a jejich zahájení oddálí, řekl dnes novinářům starosta Jan Konvalinka (za ANO).

Město chce v budově, která nyní slouží městské policii a k jednáním zastupitelů, časem opravit také sklepy. Podle Konvalinky je ale potřeba začít střechou, která je ve velmi špatném stavu. Připravený projekt však narazil u památkářů.

"Památkáři nám řekli, že je potřeba využít nějakých dobových metod. Postup oprav budou korigovat a budou ho měnit na základě aktuální situace," uvedl starosta.

Podle něj však bude obtížné vybrat na konkrétní projekt stavební firmu a následně tento projekt měnit za běhu. Upozornil i na to, že práce by měly začít co nejdříve. "Ta střecha je v havarijním stavu, nejenom ta krytina, ale i ty krovy, celá výdřeva je napadena dřevokaznou houbou a vykazuje značné známky degradace," dodal Konvalinka.

Jak výrazně se oprava střechy prodraží, zatím není známo. "Na základě požadavků památkářů zpracováváme upravený projekt včetně rozpočtu," řekl místostarosta Martin Buršík (dříve ANO).

Pozdně empírová stavba bývalých Rudných dolů pochází z roku 1846. Až do roku 2006 sloužila potřebám báňské správy a vedení důlních podniků. Z jejího balkonu byl v roce 1918 slavnostně oznámen vznik Československa. Podle Konvalinky jde o jednu z nejhodnotnějších budov v Příbrami.