Komatsu potřebu bagr

Oprava Benešova mostu v Ústí by mohla začít už příští nebo přespříští rok

Ústí nad Labem 3. září (ČTK) - Oprava mostu Edvarda Beneše v Ústí nad Labem, který je v havarijním stavu, by mohla začít příští nebo přespříští rok. Aktuálně Ústecký kraj, jemuž most patří, pracuje na dokumentaci pro vydání stavebního povolení. Rekonstrukce bude stát více než 500 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí kraje Martin Volf.

"Příprava takto rozsáhlé stavby je poměrně složitá a předpokládaný termín zahájení výběrového řízení na stavební práce je v průběhu roku 2021, oprava by mohla začít v roce 2022 nebo spíše až 2023," uvedl Volf. S rekonstrukcí se mělo začít již před rokem, při zpracování projektové dokumentace se však zjistilo, že bude nutné vybudovat provizorní lávku, kam se převedou inženýrské sítě. Zároveň bude lávka sloužit i pro pěší a cyklisty. "Projektování takovéto lávky a projednání se všemi dotčenými mělo vliv i na časový průběh projektování," doplnil mluvčí. Termín zahájení rekonstrukce se posunul také kvůli majetkoprávnímu vypořádání přilehlých pozemků.

Odhad na opravy mostu ve výši zhruba půl miliardy korun včetně daně schválilo loni v září zastupitelstvo. Sanační práce by měly být financovány z integrovaného regionálního operačního programu, evropská dotace by měla pokrýt náklady ve výši 85 procent.

Kvůli špatnému stavu mostu postavenému v letech 1934 až 1938 je na něm od roku 2018 omezená doprava a pravidelně ho kontroluje statik. S dalšími bezpečnostními opatřeními nyní kraj nepočítá.

Rekonstrukce klíčové ústecké spojnice labských břehů bude rozdělena na etapy. V první stavební sezoně by měli stavebníci vybudovat provizorní lávku pro pěší a vymístit inženýrské sítě z mostu. Další, podle předpokladu dvě stavební sezony, se budou za úplné uzavírky mostu dělat stavební úpravy na vlastním tělese mostu. "Opravit je potřeba kompletně celý most včetně pilířů a jejich základů," dodal mluvčí.

Nutné je najít vhodné objízdné trasy. Sousední Mariánský most nezvládne podle policie všechnu dopravu mezi centrem a čtvrtí Střekov, kde žije 11.000 obyvatel.