Cime 2 kvartál 2024

Opozice se snaží v Poličce zabránit prodeji dětského domova

Polička (Svitavsko) (ČTK) - Opozice v Poličce na Svitavsku se snaží zabránit prodeji bývalého dětského domova. Petici proti prodeji k začátku dubna podepsalo 450 lidí. Město chce objekt prodat developerovi, aby tam postavil byty. Opozice si myslí, že by je měla stavět radnice. Kvůli záměru se sejde 18. května zastupitelstvo a definitivně rozhodne, řekl dnes ČTK starosta Jaroslav Martinů (ODS).

Město koupilo za 4,5 milionu korun budovu dětského domova i s pozemky o ploše 2800 metrů čtverečních od kraje v roce 2021. V projektu je oprava staré budovy a výstavba dalších dvou nových, celkem tam má vzniknout 32 bytů. Radnice je chtěla stavět sama, později se rozhodla pro prodej. Náklady na celou výstavbu teď město odhaduje na 130 až 150 milionů korun. Opozice je toho názoru, že město může stavět levněji než soukromá firma.

"Jsme přesvědčeni, že můžeme dosáhnout snížení realizační ceny výstavby bytů, a to až na 120 milionů korun. Aktuální ceny ve stavebnictví jdou dolů, materiálové a technologické parametry lze standardně upravovat, ke snížení ceny lze dospět prostřednictvím výběrového řízení," uvedli zástupci opozice z Otvírání Poličky a Pro Poličku. Míní, že by pomohlo i rozdělení projektu na etapy.

Podle starosty Jaroslava Martinů (ODS) by se město neobešlo bez úvěru a potřebuje mít peníze i na jiné investice. "Spravujeme a v chodu udržujeme majetek v ceně nejméně dvě miliardy korun. Nikdo z nás nemůže vědět, co nám toto období přinese za další neočekávané problémy a různé havárie," uvedl starosta.

Polička podle starosty bytovou výstavbu nezanedbávala. Za pět let postavila kolem 60 bytů, přes polovinu z nich zůstalo v majetku města a jsou nájemní. Za dvě dekády radnice připravila 200 parcel pro výstavbu rodinných domů.

"Po dlouhých letech, kdy bytová otázka ležela v Poličce do značné míry na bedrech města, konečně ve větší míře proudí do bydlení i soukromé investice. Nyní máme místního, finančně silného, seriózního zájemce, zaměstnavatele, který by projekt dětského domova se všemi našimi náklady odkoupil, bytové domy postavil a šest bytů nabídl městu," řekl starosta.

Zastupitelé už před časem schválili záměr prodeje. Zájemce, firma STV Group, chce postavit byty pro své zaměstnance, technicky vzdělané odborníky. Šest bytů by měla koupit Polička, a to za nákladové ceny, uvedl starosta.

S opozicí se vedení města domluvilo, že na mimořádném jednání zastupitelstva 18. května se celý projekt znovu projedná a podrobněji představ. Zastupitelé definitivně rozhodnou o dalším postupu. Dodal, že koalice má 14 členů a názor nezměnila, kdežto opozice je sedmičlenná, tudíž koaliční uskupení nepřehlasuje.