Komatsu potřebu bagr

Opavský magistrát si nechá zpracovat elektronický 3D model OD Breda

Opava 24. listopadu (ČTK) - Opavský magistrát si nechá bezmála za 900.000 korun vyrobit elektronický 3D model bývalého obchodního domu Breda. Památkově chráněný objekt město koupilo letos v únoru a plánuje jeho rekonstrukci a nové využití. Model by měl s opravou budovy pomoci. ČTK to dnes řekl Martin Kůs tiskového oddělení magistrátu.

"Architektonický 3D model stavby, navíc tak rozsáhlé a složité, jakou je právě Breda, je otázkou zdravého rozumu. Takový digitální model je nezbytný s ohledem na následující úmysly a práce, na které se město jako majitel připravuje," řekl hlavní architekt města Opavy Petr Stanjura.

Model podle něj například ukáže technické vlastnosti konstrukce, které tak budou pod kontrolou. "Pomůže nám například s řešením energetických opatření, rozvodů elektřiny a vody a dalšími technickými i technologickými záležitostmi, které rekonstrukce zasáhne," doplnil Stanjura.

Podle něj je důležité, že takto bude mít radnice všechna potřebná data ke stavbě na jednom místě, což také zjednoduší a zrychlí budoucí koordinaci projekčních činností i vlastní stavební práce. Město o 3D model usilovalo již dříve, ale během přípravy zhotovitel cenu nečekaně zvýšil. Radnice to nechtěla akceptovat a začala o ceně znovu jednat. Nakonec se podařilo dohodnout na původním cenovém návrhu. Celkem magistrát zaplatí 880.000 korun. Model bude hotový do konce roku.

Vedení magistrátu ještě přesně nemá vymyšleno, jakým způsobem bude budovu dál využívat. Má jít ale o kombinaci komerčního a nekomerčního využití. Na podrobnostech pracuje speciální tým. Hovořilo se například o umístění expozice africké kultury či galerie s díly sochaře Kurta Gebauera. Část objektu by měla být využívána komerčně, třeba pro kanceláře či obchodní prostory. Vzniknout by zde mohla i tržnice.

Kulturní památku, která patřila zkrachovalé firmě podnikatele Kamila Kolka, získalo město za 39,5 milionu korun. Celkové náklady na rekonstrukci mají být okolo 300 milionů korun. Samotný roční provoz budovy s 10.000 metry čtverečními by měl stát asi 17,7 milionu korun. Na výnosech z nájemného a z hrazení poskytnutých služeb by naopak město mělo získat 15,8 milionu korun. Rozdíl by pak tvořila dotace města na provoz budovy.

V době svého otevření v roce 1928 šlo o největší obchodní dům v republice.