Opavská radnice hledá způsob, jak by bylo možné znovu využívat KD Na Rybníčku
Opava 8. srpna (ČTK) - Opavská radnice usiluje o to, aby akce v městském Kulturním domě Na Rybníčku mohly trvat i po 22:00. Objekt Opava před lety nechala nákladně opravit, akce loni omezila hygiena. Důvodem byly stížnosti sousedů na hluk. Město nyní hledá cesty, jak by bylo možné kulturní dům dál využívat. V úvahu přichází další stavební úpravy spojené s odhlučněním vedlejšího domu. Radnice také stěžovateli a majiteli sousedního bytu nabídla možnost přestěhovat se. Připravuje se i stavba nového multifunkčního sálu. ČTK to dnes řekl mluvčí města Roman Konečný.
Provoz kulturního domu po 22:00 znemožnila loni krajská hygienická stanice. "Stalo se tak po naměření několika málo decibelů nad povolený limit na společenské akci města. Měření proběhlo po opakovaných stížnostech majitelů domu přiléhajícího objektu KD," uvedl Konečný.
S tímto rozhodnutím město nesouhlasilo, protože udělalo řadu opatření proti hluku, odvolalo se k ministerstvu zdravotnictví. To však rozhodnutí Krajské hygienické služby potvrdilo. "Vedení opavské radnice s tímto rozhodnutím nesouhlasí a bude hledat další cesty, jak kulturní a společenské akce do budovy vrátit. Rozhodnutí hygieniků totiž v praxi znamená, že se zde naprostá většina akcí nemůže konat, což může vést až k úplnému zavření kulturního domu," řekl Konečný.
Primátor Tomáš Navrátil uvedl, že náklady na opravu dosáhly 150 milionů korun. "Bohužel se ukázalo, že velmi nákladná rekonstrukce této budovy před více jak deseti lety mimo jiné nevyřešila ani šíření hluku do vedlejší budovy, protože obě budovy nejsou konstrukčně odděleny. Nechápu, jak je možné, že byl tehdy dům zkolaudován pro pořádání společenských akcí," řekl.
Hluk podle něj překročil povolené hodnoty o několik decibelů. "Přesto hygienici dali za pravdu stěžovatelům a celkem nepochopitelně zakázali společenské akce po 22:00, a to i v menších sálech, které s bytovým domem bezprostředně nesousedí a jsou situovány směrem do parku. S tímto rozhodnutím nesouhlasíme a budeme podávat odvolání až ke správnímu soudu," doplnil primátor.
Podle něj se vedení města nyní snaží situaci řešit. "Pokoušeli jsme se marně jednat s majitelem sousedícího bytu, kterému město nabídlo finance, aby se mohl odstěhovat a zajistit si nové bydlení. I nadále hledáme technické možnosti, jak přenos hluku eliminovat, protože pokud se na Rybníčku nebudou moci konat společenské akce, je tato budova zralá na zavření," dodal.
Specializovaná firma navrhla technické řešení. Náklady se pohybují okolo 13 milionů korun, není ale zaručené, že řešení bude zcela fungovat. "Tak velké město jako Opava nemá v současné době jiný prostor s takovou kapacitou pro pořádání kulturních a společenských akcí, což jeho občany velmi poškozuje," řekl primátor, podle kterého pořadatelé kvůli zákazu konání akcí po 22. hodině nemají o pronájem sálu zájem.