Komatsu potřebu bagr

Opava vyhlásí architektonickou soutěž, hledá další využití chátrající Bredy

Opava (ČTK) - Opavský magistrát vyhlásí v nejbližších dnech mezinárodní architektonickou soutěž, ze které má vzejít další způsob využití památkově chráněné budovy bývalého obchodního domu Breda v Opavě. Město ikonickou budovu architekta Leopolda Bauera koupilo loni, soutěžní návrhy mohou zájemci podávat do dubna. Rekonstrukce by měla být dokončena v roce 2026. ČTK to dnes řekl Martin Kůs z tiskového oddělení města. V době otevření v roce 1928 šlo o největší obchodní dům v republice.

"Opavští radní dnes schválili dokumentaci veřejné zakázky pro rekonstrukci a revitalizaci obchodního domu Breda. Současně ustanovili obě části komise, která v konečné fázi rozhodne o budoucnosti bývalého opavského obchodního domu," uvedl Kůs.

Členové komise budou závislí a nezávislí ve vztahu k městu jako majiteli objektu a vyhlašovateli řízení. Za závislé to bude například primátor Tomáš Navrátil (ANO), další radní či hlavní architekt magistrátu Petr Stanjura. Nezávislou část komise bude tvořit profesorka a urbanistka Gabu Heindlová z vídeňského ateliéru Gabu Heindl Architektur a další architekti Jan de Vylder, Jindřich Vybíral, Jana Zdráhalová a Boris Redčenkov.

"Jsem osobně rád, že jsme dnes našli vzájemnou shodu a podařilo se nám schválit nejen zadávací dokumentaci pro výběrové řízení, ale i obě komise, tedy její závislou i nezávislou odbornou část. Věřím, že prestižní jména členů komise budou zárukou, že město Opava získá to nejvhodnější možné řešení pro využití objektu bývalého obchodního domu Breda," uvedl Navrátil.

V nejbližších dnech začne třicetidenní lhůta pro podávání žádostí k účasti na soutěžním dialogu. Ten bude mít několik fází, přičemž v jednotlivých fázích může město jednat s účastníky zadávacího řízení samostatně. "V první části se uskuteční společné pracovní setkání s prohlídkou prostor OD Breda, s druhou částí a s prezentací rozpracovaných návrhů se počítá na počátku března 2024. V návaznosti na ni už bude město očekávat finální návrhy, které by mělo dostat do 26. dubna 2024," uvedl Kůs.

Město chce touto cestou získat dopracování vítězného architektonického návrhu, zpracování kompletní projektové dokumentace a autorský dozor podle zadané specifikace. Dokončení celé rekonstrukce se předpokládá v roce 2026.

Město loni budovu z roku 1928 koupilo bezmála za 40 milionů korun. Zahájilo už záchranné práce, opravená je střecha, kterou do budovy zatékalo. Letos začne výměna 150 oken, následovat bude oprava fasády. Odborníci i z řad památkářů dlouho vedli spor o to, zda repasovat původní okna či dát vyrobit repliky. Nakonec se rozhodli pro repliky. Důvodem byla nejen cena. V případě oprav firma nebyla schopna garantovat funkčnost oken.

V době svého otevření v roce 1928 byla Breda největší obchodní dům v republice. Stavba z roku 1927, která vznikla přestavbou původního obchodního domu, dlouho chátrá. Kulturní památku, která patřila zkrachovalé firmě podnikatele Kamila Kolka, získalo město za 39,5 milionu korun. Celkové náklady na rekonstrukci před lety měly být okolo 300 milionů korun, nyní jsou o 200 milionů vyšší. Samotný roční provoz budovy s 10.000 metry čtverečními by měl stát asi 17,7 milionu korun.