Komatsu potřebu bagr

Opava připraví pozemky, kde by v příštích letech měla vzniknout nová čtvrt

Opava 24. června (ČTK) - Opavská radnice připraví pozemky, kde by v příštích letech měla vzniknout nová městská čtvrt se 300 rodinnými domy. Parcely v lokalitě nazvané Stromovka za Slezskou nemocnicí si budou moci koupit zájemci, které vedení magistrátu vybere losem. ČTK to dnes řekl mluvčí Opavy Roman Konečný.

"Opavě citelně chybí rozvojové plochy pro výstavbu rodinných domů. Na pozemcích za Slezskou nemocnicí proto vyroste zcela nová čtvrť pojmenovaná podle nadstandardního množství zeleně a velkoryse pojatého veřejného prostoru Stromovka," řekl.

Stát by zde měly až tři stovky rodinných domků. Vedle nich vznikne park, jezírko, restaurace, dětská a sportovní hřiště, místo pro setkávání v přírodě, louka na venčení psů či relaxační zóny. "Návozem nepotřebné zeminy zde vyroste nejvyšší místo v Opavě. Kopec by se dal využít například pro zimní radovánky či na stavbu malé rozhledny s unikátním výhledem na pohoří Jeseníku a velkou část Opavska," uvedl Konečný. Projekt by měl být šetrný k životnímu prostředí. Pamatuje i na zachytávání dešťové vody, zelené střechy či na moderní veřejné osvětlení, které sníží světelný smog ve městě.

Představitelé města už schválili způsob, jakým se budou prodávat jednotlivé pozemky. Samotný prodej začne v horizontu několika týdnů. "Nastavili jsme pravidla tak, aby nemohlo dojít ke skupování pozemků spekulanty. Chceme dostat do Opavy nové obyvatele, kteří zde mají třeba práci, ale nemají kde bydlet. Podmínky jsou podle mě nastaveny tak, aby se k pozemkům mohli dostat právě zástupci střední třídy," řekl primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).

Prodej pozemků se uskuteční formou nabídkového řízení. Jeden zájemce může podat až tři žádosti, získat však bude moci pozemek jen jeden. O tom, kdo daný pozemek získá, pak rozhodne los. Úspěšní zájemci budou moci stavět až poté, co město vybuduje potřebnou infrastrukturu.