Komatsu potřebuju Bagr

Ombudsman aktualizoval svého webového průvodce stavbou domu, přibyla audia

Brno 6. dubna (ČTK) - Veřejný ochránce práv aktualizoval svého webového průvodce stavbou rodinného domu Domek polopatě. V nových audiích na případech z praxe ombudsman vysvětluje problematická témata. Kancelář veřejného ochránce práv o tom dnes informovala na svém webu. Projekt ombudsmana ohledně stavby funguje od roku 2019. Pomáhá lidem vyznat se v tom, co vše je ohledně stavby třeba zařídit a s jakými úřady při tom komunikovat.

Web Domek polopatě vychází z témat, se kterými se stěžovatelé na ombudsmana nejčastěji obracejí. Většinou podle něj řeší například problémy s umisťováním staveb a jejich povolováním, ale i s odstraňováním černých staveb. Web ukazuje, co vše je potřeba při stavbě zařídit, s jakými úřady komunikovat a na koho se obrátit. Zájemci se také dozví, jak mají řešit situace, když s postupem úřadu nesouhlasí.

Témata jsou na webu chronologicky rozdělená podle toho, kdy je při stavbě domu dotyčný bude řešit. "U každého tématu jsme zdůraznili nejdůležitější rady, které je potřeba mít na paměti nebo které mohou celý proces velmi ulehčit. Zvýraznili jsme také to, se kterým úřadem budou lidé daný úkol řešit, kdo jim s ním může pomoci a jaké jsou nejdůležitější lhůty, které je potřeba dodržet," uvedla v tiskové zprávě pracovnice vztahu k veřejnosti Michaela Vaisová.

Úřad podle ní informace aktualizuje a doplňuje. Nové krátké audionahrávky se zabývají případy, jimiž se ombudsman v minulosti věnoval – podle úřadu mohou stavbaře inspirovat nebo je upozornit, kde může být úskalí. "Stavebníci si tak mohou ušetřit řadu obtíží, pokud se nad svou stavbou zamyslí právě i z jiného pohledu, který by je třeba jinak nenapadl," uvedla Vaisová. Součástí jsou také titulky, aby k audiím měli přístup i lidé se sluchovým postižením.

Stavebnictví je po sociální oblasti druhou nejčastější, jež ombudsmana zaměstnávají. Ročně dostává na toto téma několik set podnětů. Lidé v nich často poukazují například na průtahy na úřadech a s tím spojené neúměrné prodlužování řízení. Další častou oblastí jsou i nepovolené stavby, například oplocení, altány či parkovací plochy.