Cime 2 kvartál 2024

Olomoučtí zastupitelé schválili prodej 252 družstevních bytů nájemníkům

Olomouc 18. července (ČTK) - Olomoucké zastupitelstvo dnes schválilo prodej prvních 252 z 355 družstevních bytů jejich nájemníkům. Schválené kupní smlouvy se týkají bytového družstva Jižní, kde nájemníci doplácejí za jeden metr čtvereční 2421 korun. Na zářijovém zastupitelstvu má být projednán prodej zbývající stovky družstevních bytů družstva Jiráskova s doplatkem 3246 korun za metr čtvereční. Za všech 355 družstevních bytů nájemních zaplatí dohromady 50 milionů korun, což je jen malá část obvyklé ceny těchto nemovitostí vyčíslené na 1,2 miliardy korun. Peníze připadnou družstevním bytům.

Město v bytových družstvech Jižní a Jiráskova vlastní dvoutřetinový podíl, který bude na nájemníky převeden bez doplatku. Na zbývající třetinu, která patří družstvům, se bude vztahovat smlouva o budoucí kupní smlouvě. Koupit tento podíl za doplatek nájemníci budou moci poté, co se družstva transformují na akciovou společnost a jejich majetek přejde na město. Zastupitelstvo dnes schválilo založení sedmi společenství vlastníků jednotek, bez kterých by převod družstevních bytů na nájemníky nebyl možný.

Před více než 20 lety v Olomouci začala stavba bytů, kterou zčásti dotoval stát, část nákladů zaplatili nájemníci a zbytek doplatili v nájemném. "Smlouvy měly určité znění. Že po dobu 20 let budeme splácet něco jako hypotéku. A po dvaceti letech se nám byty přepíší do osobního vlastnictví," řekla již dříve jedna z nájemnic. Družstva vznikla v roce 2000 kvůli krachu stavebních firem. Město se rozhodlo projekt zachránit, vstoupilo do něj a vznikla družstva.

Nájemníci tvrdí, že byty družstvům 20 let spláceli a původně je požadovali převést bez doplatku. K variantě převodu bytů s doplatkem, kterou při jednáních navrhovalo město, se nakonec začal klonit i právní zástupce části nájemníků Zdeněk Joukl. Dnes zastupitele upozornil, že nájemníci už po uplynutí 20 let přeplácí za užívání družstevních bytů.

Přeplatek by měl být vyřešen poté, co budou bytová družstva převedena na město. Zastupitelé dnes proto uložili radním, aby připravili návrh vypořádání nájemného zaplaceného po uplynutí dvacetileté doby od podpisu smlouvy na družstevní byty.