husqvarna

Olomoucký kraj v územním řízení schválil úsek D35 ze Starého Města do Mohelnice

Olomouc 16. prosince (ČTK) - Olomoucký krajský úřad v územním řízení schválil chystanou stavbu zhruba osmnáctikilometrového úseku dálnice D35 ze Starého Města na Svitavsku do Mohelnice na Šumpersku. Nová část dálnice D35 nahradí nynější silnici I/35 z Moravské Třebové do Mohelnice, jejíž kapacita už neodpovídá husté automobilové dopravě. ČTK dnes informaci získala na úřední desce hejtmanství. Ředitelství silnic a dálnic ČR počítá s tím, že stavba D35 mezi Starým Městem a Mohelnicí by měla začít v roce 2025 a dokončena bude v roce 2028.

V územním řízení krajský úřad rozhodl o tom, že lze dopravní stavbu umístit v této části Olomouckého a Pardubického kraje. Poté může začít stavební řízení. "Jakmile územní rozhodnutí na 18,2 kilometru dlouhou trasu D35 nabude právní moci, jsme připraveni zahájit majetkoprávní přípravu, neboť již v předstihu jsme nechali zpracovat dokumentaci pro stavební povolení," komentoval na twitteru verdikt hejtmanství ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Stavba dálnice D35 v Pardubickém kraji naváže na chystaný dvanáctikilometrový úsek D35 z Janova do Opatovce, který má být hotový v roce 2026. U Mohelnice se nová silniční komunikace napojí na nynější dálnici D35. Po dokončení stavby bude dálnice z Litomyšle přes Mohelnici, Olomouc až po Lipník nad Bečvou kompletní.

"Výstavba dálnice D35 v úseku Staré Město - Mohelnice umožní převedení dopravy ze silnice I/35 na kapacitně vyhovující komunikaci," stojí v popisu stavby dálničního úseku. Odborníci upozornili na to, že silnice I/35 mezi Moravskou Třebovou a Mohelnicí je už na hranici únosnosti z pohledu kapacity, bezpečnosti dopravy i vlivu hustého automobilového provozu na životní prostředí.

Dálnice D35 tvoří severní páteřní trasu spojující Čechy a Moravu. Silniční trasa vede z Liberce přes Hradec Králové a Olomouc do Lipníku nad Bečvou. Zejména část D35 mezi Hradcem Králové a Olomoucí tvoří v návaznosti na dálnici D11 z Prahy hlavní část této komunikace. V roce 2040 by v tomto úseku mělo za 24 hodin v obou směrech projet 31.000 až 53.000 vozidel za 24 hodin.