Komatsu potřebu bagr

Olomoucký kraj kvůli poptávce zdvojnásobil dotace na přechody pro chodce

Olomouc (ČTK) - Olomoucký kraj letos zdvojnásobil dotace určené na vybudování přechodů pro chodce a dalších prvků, které zvýší bezpečnost silničního provozu ve městech a obcích. Původně hejtmanství ve svém letošním rozpočtu na tyto projekty vyčlenilo pět milionů korun, kvůli velkému zájmu samospráv ale tato částka nestačila. Krajský úřad proto přidal dalších pět milionů korun. ČTK to dnes sdělil hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

"Protože v jiných dotačních programech v oblasti dopravy jsme nevyčerpali celou částku, kterou jsme pro žadatele měli připravenou, rozhodli jsme se peníze přerozdělit tak, aby zůstaly v dopravě. Proto jsme navýšili dotační program na zvýšení bezpečnosti provozu a budování přechodů pro chodce," uvedl Suchánek.

Dotaci letos dostane například šumperská radnice na vybudování světelné signalizace v Jesenické ulici, nedaleký Zábřeh na stavbu chodníku podél ulice ČSA. Peníze získá i obec Grymov na Přerovsku na přechod pro chodce na návsi, kde lidé kvůli místní kapli, autobusové zastávce a kontejnerům na tříděný odpad nejčastěji přecházejí přes silnici.

Dotační program má podle hejtmanova náměstka Michala Záchy (ODS) široký záběr. "Celkových deset miliónů korun poslouží nejen na samotné přechody pro chodce, ale také na instalaci jejich oboustranného nasvětlení, na budování chodníků a autobusových zastávek včetně bezbariérových úprav," řekl Zácha.