Cime 2 kvartál 2024

Olomoucký kraj bude mít studii stavby tunelu pod Červenohorským sedlem

Šumperk (ČTK) - Olomoucký kraj se vrací k ambicióznímu záměru postavit tunel pod Červenohorským sedlem na pomezí Jesenicka a Šumperska, který by zajistil bezpečné a rychlé dopravní spojení odlehlého horského okresu Jeseník s ostatními částmi kraje a země. Hejtmanství preferuje železniční tunel a dalo si zpracovat studii, zda je tento mnohamiliardový projekt technicky proveditelný a za jakou cenu. Novinářům to dnes v Bludově na Šumpersku řekl hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN), podle kterého by zlepšení dopravní dostupnosti Jesenicka výrazně pomohlo k dalšímu rozvoji horského regionu.

O stavbě tunelu pod Červenohorským sedlem se diskutuje od 90. let, hovořilo se tehdy hlavně o silniční variantě. Společnost Lesostavby usilovala o jeho vybudování od roku 1998. O šest let později dalo projektu zelenou ministerstvo životního prostředí. Firmě se ale nepodařilo získat status veřejně prospěšné stavby a jen u takové stavby zákon připouští vyvlastnění pozemků. S projektem od počátku nesouhlasili ochránci přírody, varovali před nárůstem automobilové dopravy v této části Jeseníků. Proti tomuto projektu byly i některé obce. Automobily nyní jezdí po opravené silnici přes Červenohorské sedlo, železnice končí na šumperské straně sedla v Koutech nad Desnou.

Studii tunelu pod Červenohorským sedlem, kterou si objednalo hejtmanství, odborníci už dokončují. "Studie řekne, jestli je to (stavba tunelu) technicky možné a jak je to technicky možné," uvedl hejtman, podle kterého je projekt zatím v ranném stadiu. Z dokončované studie by měl vzejít hrubý odhad nákladů na stavbu tunelu i časový harmonogram projektu. "Pro mě je to velmi důležité téma, protože propojení Jeseníku s Olomouci by se železniční dopravou mohlo (díky tunelu) zrychlit až na 55 minut. Zároveň je to oproti automobilové dopravě ekologické řešení," řekl Suchánek. Nyní cesta vlakem z Jeseníku do Olomouce zabere 2,5 hodiny.

Suchánek dává přednost stavbě železničního tunelu. "Vím, že ta silniční část v minulosti vyvolávala silné a podle mě oprávněné emoce starostů," uvedl Suchánek, který dnes o záměru hovořil s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS). Odborníci podle ministra prověří a porovnají jednotlivé varianty tunelu, které v minulých letech vznikly, a posoudí jejich finanční náročnost a proveditelnost. "Podnět nyní přichází zejména ve vztahu k železničnímu tunelu, zatímco předchozí úvahy mířily ke kombinovanému železničnímu a silničnímu tunelu nebo jenom silničnímu tunelu," řek dnes novinářům Kupka po výjezdním zasedání vlády v Jeseníku.