Mercedes

Olomouc vykupuje pozemky pro třetí etapu tramvajové trati na Nových Sadech

Olomouc (ČTK) - Olomoucká radnice začala vykupovat pozemky potřebné pro chystanou stavbu třetí etapy tramvajové trati na sídliště Nové Sady a Povel, která bude stát zhruba 130 milionů korun. Uvedl to dnes na sociálních sítích primátorův náměstek Miloslav Tichý (ANO).

"Převážná část nákladů (na stavbu trati) má být hrazena prostřednictvím evropských fondů," napsal na facebooku.

Díky vstřícnému přístupu majitelky se už podle něj podařilo vykoupit část pozemku pro stavbu pokračování tramvajové trati od Schweitzerovy po Jižní ulici. "V jednání s dalšími majiteli budeme pokračovat. Snahou města je nabýt všechny potřebné pozemky do konce příštího roku," uvedl Tichý.

Poslední etapa tramvajové trati naváže na loni dokončenou druhou etapu. Končit bude u křižovatky s ulicemi Slavonínská a Jižní, kde vznikne dvoukolejné koncové obratiště se sociálním zařízením řidičů.

První etapa dvoukolejné trati, která spojuje tržnici v centru Olomouce s Roosveltovou ulicí a končí v Trnkově ulici, měří 1,4 kilometru a otevřeli ji v listopadu 2013. Její stavba stála zhruba 280 milionů korun. Radnice na projekt tehdy dostala dotaci z Programu švýcarsko-české spolupráce, která pokryla více než polovinu celkových nákladů.

Druhá část tramvajové trati na Nových Sadech, kterou zprovoznili loni, měří 1200 metrů, má tři zastávky a dovedla tramvaje přes Zikovu do Schweitzerovy ulice. Stavba tohoto úseku přišla na 469 milionů korun včetně DPH. Původně měla začít už v roce 2020, radnice ale projekt kvůli pandemii koronaviru a jejím dopadům na rozpočet města odložila.