Cime 4 kvartal 2024

Olomouc chce příští rok ztrojnásobit daň z nemovitosti, aby posílila své příjmy

Olomouc 30. srpna (ČTK) - Olomoucká radnice plánuje příští rok až ztrojnásobit daň z nemovitosti, což by ročně zvýšilo příjmy městského rozpočtu o 173 milionů korun. Pokud návrh radních schválí na začátku září zastupitelstvo, zaplatí majitelé bytů a rodinných domů v Olomouci na této dani o 1288 korun až 3990 korun víc. Zvýší se také daň z rekreačních staveb, garáží a staveb k podnikatelské činnosti. ČTK dnes informaci získala z podkladů pro zastupitele. Daň z nemovitosti se v Olomouci neměnila deset let, naposledy v roce 2010 byl zaveden místní koeficient dva, který sazbu zdvojnásobil. O rok později byl ale zrušen.

Radní zastupitelům v pondělí 6. září předloží pět variant zvýšení daně z nemovitosti, přičemž doporučí schválit zavedení místního koeficientu tři, kterým se vynásobí nyní placená daň z nemovitosti stanovená podle počtu obyvatel města. Například u bytu s rozlohou 75 metrů čtverečních by tato daň měla v Olomouci od 1. ledna příštího roku vzrůst ze současných 644 korun na 1932 korun a u velkého bytu s plochou 150 metrů čtverečních z 1281 korun na 3843 korun.

Majitelé přízemních rodinných domů s plochou 120 metrů čtverečních by v případě schválení místního koeficientu tři měli v roce 2022 zaplatit městu 2520 korun místo dosavadních 840 korun. U jednopodlažního rodinného domu by pak daň z nemovitosti vzrostla z 1995 korun na 5985 korun.

Nyní radnice na dani z nemovitosti ročně inkasuje zhruba 85 milionů korun. Pokud návrh na zavedení místního koeficientu tři zastupitelstvem projde, tak se tyto příjmy města zvýší o 173 milionů korun. Mezi předkládanými variantami je i zavedení místního koeficientu dva, což by pro městský rozpočet znamenalo 87 milionů korun navíc. Radní návrh na zvýšení daně z nemovitosti zdůvodnili tím, že s úpravou místního koeficientu na hodnotu tři počítá schválený střednědobý výhled rozpočtu Olomouce. V pokladech pro zastupitele je zmíněno doporučení ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). Města, která potřebují posílit příjmy rozpočtu, mají podle ministryně zvýšit daň z nemovitosti.

Radní upozornili, že město od roku 2011 vybudovalo a předalo občanům do užívání majetek v celkové hodnotě 4,8 miliardy korun. Značnou část nákladů pokryly dotace a radnice si vzala investiční úvěr 1,5 miliardy korun, který postupně splácí. Město zároveň musí investovat desítky milionů korun do údržby a oprav majetku. Na konci loňského roku Olomouc dlužila 1,67 miliardy korun a celkové roční splátky úvěrů obnášely bezmála 138 milionů korun.

Příjmy a výdaje rozpočtu Olomouce i letos poznamenají dopady pandemie koronaviru na tuzemskou ekonomiku. Stotisícové město hospodaří s příjmy 2,554 miliardy korun, ve srovnání se schváleným rozpočtem na loňský rok je to o 173 milionů korun méně. Výdaje Olomouce mají podle odsouhlaseného návrhu rozpočtu klesnou meziročně o 103 milionů korun na 2,778 miliardy korun. Schodek 224 milionů korun pokryje město pomocí převodu 20 milionů korun z letoška a z úvěrů.