Cime 2 kvartál 2024

ODS v Pardubicích chce prověřit, zda je místo pro novou ZŠ optimální

Pardubice 22. června (ČTK) - Koaliční ODS v Pardubicích si připravila na čtvrteční jednání zastupitelstva pozměňující návrh k projektu výstavby nové základní školy. Chce prověřit její umístění, jestli je s ohledem na urbanismus a cenu pozemků nejlepší. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Kvaš (ODS).

Město chce školu postavit v bývalých Masarykových kasárnách, od roku 2011 jsou opuštěné. Komplex Pardubice získaly bezplatně od státu v roce 2014. Teď tam jsou prázdné chátrající budovy a parkoviště pro dlouhodobé stání aut. Předkladatelé školu chtějí umístit v jihozápadní části areálu u městského parku a budovy v tom místě zbourat.

ODS nezpochybňuje potřebnost školy, demografická křivka ukazuje, že Pardubice nebudou mít brzy dost míst ve školách. Zástupci občanských demokratů se ale domnívají, že by radnice měla uvažovat například i ekonomicky.

"Máme připravené pozměňující usnesení, aby se projekt prověřil s ohledem na urbanismus a ekonomickou výtěžnost. Vzhledem k tomu, že je navrhovaná do jihozápadního rohu, to znamená v těsné blízkosti Zborovského náměstí, tak nízkopodlažní škola neuzavře urbanisticky náměstí," dodal zastupitel Petr Klimpl (ODS).

Pozemek navrhovaný pro školu by se podle ODS dal dobře prodat, uzemní plán tam povoluje velké patrové domy, v kterých by vzniklo hodně bytů. Škola vysokou stavbou nebude.

Zastupitelé budou o škole rozhodovat na čtvrtečním zasedání. V návrhu je škola pro 540 žáků. Město se inspirovalo v Jesenici u Prahy, kde radnice školu podpořenou z dotací už postavila.

Pokud projekt zastupitelé schválí, v září by mohli hlasovat o penězích na projekční práce, stavba by mohla začít na přelomu let 2024 a 2025. Investici by mohla podpořit dotace až do 90 procent nákladů. Na žáka lze dostat až 800.000 korun, což je 450 milionů korun bez DPH.

V Pardubicích po volbách v roce 2018 utvořilo koalici vítězné hnutí ANO s ODS, ČSSD s Koalicí pro Pardubice a Sdružením pro Pardubice. Koalice má 28 hlasů z 39členného zastupitelstva.