Komatsu potřebuju bagr

Odrazí se letos ceny hutního materiálů konečně od svého dna?

Spotřebitele klesající ceny těší, prodejce pochopitelně naopak. Když nakupujete materiál, který prodáváte s 5/10% marží a cena vám o 20 % klesne, není to příjemné. Proto dnes už není běžné, že prodejci materiály nabízí se ztrátou, jen aby ho prodali a dokoupili zpět za nižší ceny. Otázkou je, odrazí se letos ceny hutního materiálů konečně od svého dna?

Prodejci strádají, spotřebitelé se radují

Strádající prodejci mají samozřejmě vliv na stavební a zpracovatelské firmy. Pro takové firmy je snižování cen materiálu výhodné. Když už nejdou dolů ceny energií, tak alespoň materiálu. O firmách, které by mohly parazitovat na zdražování se teď už však bavit nedá. Materiál momentálně sice trochu povyskočil, ale není to nic razantního. Cena se postupně stabilizuje. Stále však lítá nahoru dolů, dokud si opět nenajde optimální střed. Cena se v porovnání se začátkem roku 2023 ještě snížila, meziročně 2023/2024 tedy cena klesla (cca o 20 %). Nicméně nutno říct, že klesání bylo již pozvolné a cena se dostala na prozatímní dno v druhé půlce roku 2023. Od tohoto dna se cena dokonce lehce odrazila a aktuální vidíme posledních pár měsíců celkově mírné zdražování,“ říká Patrik Duda CEO společnosti Atreon, www.atreon.cz.

Poptávka především o specializovanou balistickou ocel

V současnosti je situace taková, že je poptávka po oceli výrazně vyšší. Nikdo nečekal, že v únoru 2022 přijde konflikt na Ukrajině, který jednak částečně pozastavil produkci oceli z Ukrajiny, a zároveň opět výrazně zvýšil poptávku především o specializovanou balistickou ocel. „Sám si osobně pamatuji, že tato balistická ocel prostě nebyla sehnání, a když se nám ji povedlo sehnat, okamžitě jsem koupil poslední kamion této oceli v ČR,“ říká prodejce hutního materiálu Patrik Duda.

Lepší vyhlídky a změny trendu

Stavební a zpracovatelské firmy vsázejí na to, že bude cena chvíli stagnovat, protože cena teď vkuse jen klesala. Nějaká korekce je tudíž přirozená. Nikdo nevidí do budoucnosti, nicméně větší poklesy cen již neočekáváme. Naopak vidíme v posledním pololetí spíše stabilizaci. Ačkoliv pro rok 2024 neočekáváme žádné výrazně zvýšení prodejů, věříme, že to bude rok, kdy se cena i prodeje budou spíše stabilizovat, aby mohla ekonomika začít v dalších obdobích opět více prosperovat,“ říká Patrik Duda CEO společnosti Atreon, www.atreon.cz.

Malá konkurence a nabídka pro malé firmy a řemeslníky

Firmy o zákazníka zpravidla pečují a bojují o jeho přízeň. U prodejců s hutním materiálem se zdá, že je tomu naopak. V České republice příliš mnoho celoplošně působících prodejců s širokým sortimentem a nízkými cenami není. Typický zámečník objednává několik různých materiálů. Málokdy se mu povede, aby mu je všechny nabídl jeden dodavatel. A tak je nucen brát minimálně ze dvou zdrojů.

Kdo je Patrik Duda

Začal jako finanční poradce. Už ve svých 21 letech začal nakupovat byty na Ústecku. Stojí za unikátním projektem v ČR Naughty Harbor, který do dnes vlastní a provozuje. Většinu svého času se věnuje byznysu, který je zároveň jeho koníčkem. Řídí se Baťovým pravidlem „náš zákazník náš pán“.  Rád hledá mezery na trhu. Na základě toho založil společnost Atreon, která poskytuje řemeslníkům, kutilům, malým a středním firmám hutní materiál. Ve volném čase běhá a chodí především do fitka.