Komatsu potřebuju Bagr

Odpůrci D3 přes Posázaví upozorňují na poddolované území u Jílového

Praha 31. května (ČTK) - Výstavbu dálnice D3 přes Posázaví může zkomplikovat poddolované území v okolí Jílového u Prahy, kde se ve středověku těžilo zlato. Upozorňují na to odpůrci projektu ze spolku Alternativa středočeské D3. Dnes zveřejnili více než dvě desítky posudků popisujících úskalí projednávané trasy, mimo jiné zprávu geotechnika k Jílovsku. Hejtmančin náměstek pro silniční infrastrukturu Martin Kupka (ODS) ČTK řekl, že stavbě musí předcházet podrobný geologický průzkum. Změna trasy dálnice by ale znamenala oddálení stavby a tomu se bude snažit zabránit, dodal.

Stát prosazuje podobně jako Kupka trasu přes Posázaví. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) už dříve řekl, že alternativní řešení v podobě zvýšení kapacity silnice I/3 by bylo levnější, ale vznikly by problémy na dálnici D1. Z I/3 by se podle ministra navíc nedala udělat plnohodnotná dálnice.

Podle Romana Andrese z Alternativy středočeské D3 je v případě Jílovska problematický přechod stavby přes řeku Sázavu. "Je tam řada tunelů a ústí to na obří most přes kaňon. Tyto stavby jsou založené a naplánované na geologicky nevyzpytatelném podloží. Několik posudků už nedoporučuje tudy trasu vést, protože je tam poddolované území po historické těžbě," řekl Andres ČTK. Obává se podobných problémů s podložím, jako se objevily při stavbě dálnice D8 přes České středohoří.

Alternativa zveřejnila posudky z oblasti inženýrské geologie, biologie, kvality ovzduší, hlukové zátěže a vlivu na změnu klimatu. Velká část z nich tvrdí, že projekt trpí vadami, odporuje legislativě, strategickým rezortním dokumentům, technickým normám či mezinárodním závazkům ČR.

Kupka uvedl, že se chce se zástupci Alternativy sejít. "Samozřejmě se v rámci přípravy stavby musí uskutečnit reálný podrobný geologický průzkum, aby tyhle problémy bylo možné vyloučit," uvedl. Podle něj je potřeba v rámci stanoveného koridoru zajistit přijatelné technické řešení. Jednat chce i se zástupci obcí dotčených budoucí dálnicí, změnu trasy ale vylučuje. "Jakákoliv jiná varianta logicky znamená prodloužení realizace o další léta. Tomu se budeme snažit zabránit," upozornil Kupka.

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Zatímco v jižních Čechách se stavělo, ve středních Čechách je schvalovací proces stále na začátku. Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) v dubnu na společném briefingu s Kupkou uvedl, že chtějí dostavbu uspíšit. Avizovali jednání s ministrem dopravy a generálním ředitelem Ředitelství silnic a dálnic Radkem Mátlem i zástupci dotčených středočeských obcí. "Chystáme projednání s obcemi do konce června, potřebujeme ještě předtím zvládnout schůzku s ministrem a ředitelem Mátlem. V tuhle chvíli máme několik termínů, které by po opadnutí covidu měly klapnout snad v nejbližších dvou třech týdnech," dodal Kupka.