husqvarna

Odpůrci D3 podají kasační stížnost kvůli zamítnutí žaloby plzeňským soudem

Praha (ČTK) - Odpůrci výstavby dálnice D3 přes Posázaví podají kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli zamítnutí žaloby proti výjimkám pro zvlášť chráněné druhy živočichů v úseku mezi Václavicemi a Voračicemi. Rozsudek Krajského soudu v Plzni považují za nezákonný a věcně nesprávný, uvedl dnes v tiskové zprávě spolek Alternativa středočeské D3. Kritici trasy dálnice doporučují spíše zvýšit kapacitu silnice I/3 a budovat obchvaty měst. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ministerstvo dopravy takzvanou západní variantu obhajují. Poukazují na to, že povede méně zalidněnými oblastmi, což by mělo způsobit méně problémů v zastavěných aglomeracích.

Krajský soud v Plzni zamítl žalobu proti výjimkám pro zvlášť chráněné druhy živočichů pro výstavbu úseku označovaného číslem 304. Generální ředitel ŘSD Radek Mátl ve středu na síti X uvedl, že jde o klíčové rozhodnutí po pěti letech od podané žádosti a na úseky dálnice 304 a 305/I o délce 33 kilometrů jsou tak kompletní doklady pro vydání územního rozhodnutí.

Roman Andres z Alternativy středočeské D3 připomněl, že zhruba pro polovinu trasy ministerstvo životního prostředí (MŽP) ve stejné věci již dvakrát uznalo námitky spolků a ŘSD tedy ve věci udělení výjimek neuspělo. "Rozhodnuto ve smyslu správních procesů ještě zdaleka není," upozornil Andres.

O výjimkách ze zákonné ochrany zvláště chráněných druhů živočichů na části středočeské dálnice D3 rozhodoval kvůli případné podjatosti Středočechů plzeňský krajský úřad. Ministerstvo životního prostředí jeho verdikt letos v lednu zrušilo, a podruhé tak vyhovělo odpůrcům trasy, kteří se proti výjimkám odvolali. Takto rozhodlo MŽP už v roce 2020. Důvodem byly nejasnosti týkající se například početnosti ohrožených druhů. Schvalovací proces tak nemohl pokročit k územnímu řízení. Žádosti o územní rozhodnutí jsou podány i na tři stavby v severní části středočeské dálnice D3. ŘSD u všech pěti dálničních úseků očekává vydání územního rozhodnutí v první polovině roku 2024.

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Středočeská část by měla měřit 58,5 kilometru. Má umožnit alternativní spojení Benešovska s Prahou a odlehčit dálnici D1 a silnici I/3. Zatímco v jižních Čechách se staví, ve Středočeském kraji se dosud nezačalo.