Cime 1 kvartál 2024

Odborník: Ušetřit při výstavbě domu lze hlavně díky kvalitnímu projektu

Brno 22. dubna (ČTK) - Cestou, jak ušetřit při výstavbě rodinného domu, je hlavně kvalitní plánování a projekt, který zohlední specifika konkrétního místa. ČTK to na stavebním veletrhu v Brně řekl odborný garant Festivalu architektury Petr Selník. Dodal, že současná situace ve stavebnictví je bezprecedentní kvůli chybějícímu materiálu a neustále se měnícím cenám.

"Bohužel ceny materiálu rostou, sám mám zkušenost, že ceny ocelové konstrukce na projektu, na němž spolupracuji, se od loňska zvýšily o 35 procent. Situace na trhu se neustále mění, střídavě chybí různé komponenty, různý materiál. Dlouhodobě jde právě o ocel a také o stavební dřevo," uvedl Selník.

Lidé, kteří se v současné sobě chystají stavět, by podle něj měli maximálně investovat do technologií, které jim v budoucnu ušetří náklady na energie a zejména do kvalitního projektu. "Učíme to už studenty na vysokých školách - čím jednodušší konkrétní budova je, čím kompaktnější, tím menší bude mít tepelné ztráty. Zároveň je při projektování potřeba pracovat s přírodními zdroji, správnou orientací budovy tak, aby využila sílu slunce i s vlastnostmi konkrétní lokality," přiblížil Selník.

Při současném nastavení dotačních titulů je podle něj ideální při stavbě rodinného domu zkombinovat více úsporných technologií - fotovoltaiku s tepelným čerpadlem a třeba zelenou střechou. "Pokud si v současné době lidé konkrétní technologii nemohou dovolit, ale jsou si jisti, že v budoucnu do ní chtějí investovat, je dobré tento plán už zakomponovat do projektu. Aby byla budova připravena na budoucí instalaci těchto technologií," dodal odborník.

V době, kdy není možné předvídat nedostupnost některých materiálů, navíc začíná být výhodné i starší stavby rekonstruovat. "Není pak potřeba takové množství materiálu, jen je potřeba mít na paměti, že normy se v posledních desetiletích změnily a projekt s tím musí počítat," řekl Petr Selník.

Stavební veletrhy pokračují na brněnském výstavišti do soboty. Jejich součástí je také Festival architektury a poradenská stanoviště odborných sdružení.