husqvarna

Odborník: Největším úkolem bude naučit malé a střední firmy nové technologie

Praha 14. prosince (ČTK) - Největším úkolem pro následující období bude podle předsedy správní rady Nadace pro rozvoj architektury a stavebnictví Jana Fibigera naučit malé a střední podniky ve stavebnictví pracovat s nejmodernějšími technologiemi, které zatím využívají pouze špičkové firmy. Následně by masové rozšíření moderních technologií mohlo pomoci s řešením nedostatku pracovníků ve stavebnictví. Zcela ho ale nevyřeší. Fibiger to dnes řekl v rámci on-line konference Saint-Gobain Fórum.

Výrobny špičkových výrobců jsou podle Fibigera již dnes vybavené automatizacemi, které obsluhuje pouze malý počet pracovníků. "Ty profese se přesouvají do obchodu, marketingu, do přípravy a tak dále," řekl Fibiger.

V projektování je situace trochu jiná, tam digitalizace nastupuje přes takzvaný Informační model budovy (BIM). "Ta revoluce, která byla před 20 lety, kdy jsme přestali kreslit na papír a začaly cvakat myšmi na obrazovce, tak dneska už je to 3D model, který je grafickou podobou, ale i kompletním seznamem informací, které se postupně doplňují," řekl Fibiger.

Jaké všechny profese nahradí automatizace bude podle Fibigera záviset na rychlosti rozšíření technologií mezi malé a střední firmy. "Příkladem je asfaltování plochy, kdy ten finišer je řízen digitálně z několika bodů a kontrolu neprovádí někdo, kdo stavbu prochází, ale dron, který tu stavbu jednou za den obletí," řekl Fibiger. Problém s nedostatkem personálu ale celkově nevyřeší.

"Špičkoví dodavatelé ukazovali, že díky tomu BIM modelu odstranili až několik desítek tisíc chyb v tom projektu. Ne, že by to byly chyby fatální," řekl Fibiger. Odstranění těchto chyb ale následně ulehčuje a zrychluje samotnou práci. "Největší úkol pro nejbližší období bude jak naučit ty malé a střední firmy, které nemají prostředky na to, aby kupovaly tyhle mezinárodní know-how, aby se naučily s těmi technologiemi pracovat a tu svou šikovnost, protože v těch malých firmách je šikovnost českých rukou, prostě spojily s tou technikou," uvedl Fibiger.