Komatsu potřebu bagr

Odborníci: Za sníženou výstavbu bytů mohou úroky, inflace i cena materiálu

Praha (ČTK) - Květnové meziroční snížení stavební produkce, o kterém dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), se odrazilo také v počtu zahájených výstaveb bytů v Česku. Meziročně klesly o 35 procent oproti rekordnímu loňskému květnu. Počet dokončených bytových nemovitostí meziročně vzrostl o 3,1 procenta, dostavělo se tak 2966 jednotek. Na vině je podle analytiků, které ČTK oslovila, hlavně ochlazení poptávky po rezidenčních nemovitostech způsobené vysokou mírou úrokových sazeb, inflací a vysokou cenou stavebních prací a materiálu. Odrazuje to řadu investorů a nutí je rezidenční projekty dále odkládat.

"Od začátku roku se počet nově stavěných bytů snížil o pětinu, v ročním vyjádření se staví už zase méně než 40.000 nových bytových jednotek. Letošní dvouciferný pokles se přitom dotýká i Prahy a Středočeského kraje, které jsou z pohledu developerů nejzajímavějšími regiony, mimo jiné i díky tradičně nejvyšším cenám," řekl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Dodal, že stavebnictví i bytová výstavba letos zažívají slabší období a s největší pravděpodobností rok 2023 zakončí poklesem. Snížená poptávka stavebních firem by ale mohla naopak vést k normalizaci cen stavebního materiálu, který loni prudce zdražoval.

Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělky je nepovzbudivý pohled na rezidenční statistiky daný hlavně srovnáváním s rekordním květnem minulého roku. Podle ČSÚ byla v květnu 2022 zahájena stavba 5309 jednotek, tedy o čtvrtinu více než rok předtím.

Na rozdíl od stavu ve veřejných zakázkách je pro Svaz podnikatelů ve stavebnictví obtížné odhadovat vývoj soukromých investic, a tedy i bytové výstavby. Přesto je podle prezidenta svazu Jiřího Nouzy patrné, že nastává stagnace nebo i mírné ochlazení v bytové výstavbě. "Tento stav je způsoben zejména nejistotou, co se bude na trhu s bydlením odehrávat. Těch neznámých je celá řada a je velmi těžké budoucí vývoj předvídat. Zatím dochází k určitým posunům, odkladům v projektech ze strany investorů, což může mít v budoucnu dopad na objem stavební výroby jako takové," dodal Nouza.

Zatímco bytová výstavba bude dále stagnovat, podle Ondřeje Boreše ze společnosti Velux budou Češi raději rekonstruovat stávající bydlení. "Jedním z nejčastějších důvodů rekonstrukcí je snížení výdajů za bydlení. Nejoblíbenějšími způsoby snížení nákladů na energie je budování solárních panelů, zateplení nebo výměna oken," dodal Boreš.

Stavební výroba podle dat ČSÚ v Česku meziročně opět klesla o 2,7 procenta z revidovaných 6,4 procenta z dubna. Meziměsíčně vzrostla o jedno procento. Vyšší byla meziroční produkce inženýrského stavitelství o 3,9 procenta, pozemní stavitelství naopak pokleslo o téměř jedno procento. Oproti minulému květnu se snížil počet vydaných stavebních povolení o 11,4 procenta. Orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 16 procent na 58 miliard korun.