husqvarna

Odborníci: Stavebnictví se musí posunout k digitalizaci stejně jako průmysl

Brno (ČTK) - Stavebnictví by se mělo posunout směrem k digitalizaci a robotizaci tak, jako to už poměrně dlouho dělá průmysl. Základem je využití moderních technologií a 3D modelů už při plánování samotné stavby, což ve výsledku může celou stavbu zjednodušit a umožnit například výrobu celých částí stavby mimo staveniště. ČTK to řekli zakladatelé Festivalu architektury, který doprovází stavební a nábytkářské veletrhy na brněnském výstavišti.

"Navrhování staveb ve 3D je zatím hlavně výsadou nadšenců a bohužel většinou končí pouze u vizualizace. Architekt stavbu navrhne a u detailů se spolehne, že se stavba dořeší na místě. Další profese, které do stavebního procesu vstupují, 3D plánování nevyužívají vůbec, přitom důsledné plánování pak může ušetřit spoustu času i práce na samotné stavbě," uvedla ředitelka Festivalu architektury Tereza Sigmundová.

Festival možnosti využití 3D technologie ukazuje na konstrukci, která je vytvořena z betonu, oceli i dřeva, kvůli organickým tvarům je vytvořena na 3D tiskárně. "Bez práce v digitálním prostředí by tato konstrukce vůbec nevznikla, bylo zapotřebí využití 3D dvojčete a 3D tisku. Našemu architektovi-programátorovi práce na návrhu trvala 78 hodin, výroba betonové části 3D tiskem pak pouhých 12 minut," upozornila Sigmundová.

Do budoucna podle ní stavebnictví může jít díky preciznímu 3D plánování cestou prefabrikace celých částí stavby, které se budou na staveništi pouze sestavovat tak, jak je to dosud možné například u dřevostaveb.

"3D návrh je ale využitelný i pro budoucího majitele stavby, který se při využití virtuální reality může projít domem dřív, než bude hotový. Získá z něj tak mnohem reálnější zážitek a přesnější představu, než když si pouze prohlédne vizualizaci," doplnil zakladatel festivalu Petr Selník.

Využívání virtuální reality by v budoucnu mohlo i zjednodušit práci na samotné stavbě. Řemeslník by si pomocí 3D brýlí mohl stavbu prohlížet a zároveň by viděl na základě předem zpracovaných plánů například přesné umístění rozvodů.

Festival architektury se kromě budoucnosti moderního stavebnictví věnuje také adaptaci budov na stav energetiky, 3D konstrukcím tištěným z betonu a stejně jako stavební veletrhy i modulárnímu bydlení a rekreaci. Stavební veletrh, Dřevo a stavby, Mobitex a Festival architektury začaly na brněnském výstavišti dnes a pokračují v pavilonu P do soboty.