Odborníci: Opce na stavbu dalších reaktorů v ČR by mohla přinést nižší cenu
Praha 14. ledna (ČTK) - Nezávazná opce na stavbu až dalších tří jaderných bloků v České republice, která je součástí zadávací dokumentace na stavbu pátého bloku v dukovanské jaderné elektrárně, by mohla přinést nižší cenu za stavbu pátého dukovanského, nebo i dalších českých reaktorů. Shodli se na tom experti, které oslovila ČTK. Zakázka tím podle nich může být pro firmy lukrativnější. Upozornili, že opce ale přináší i rizika.
"Když dostavbu Dukovan propojíme s dostavbou Temelína, získáme výrazně větší a lukrativnější zakázku. To by posílilo naši vyjednávací pozici jakožto zadavatele zakázky. Na druhou stranu tím přestaneme diverzifikovat rizika. Případnými problémy při dostavbě Dukovan bychom zatížili i dostavbu Temelína," uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Propojením projektů v Dukovanech a Temelíně by se podle něj mohlo uspořit dost času. "Zvláště při získávání potřebných povolení by bylo možné využít dříve získané zkušenosti. To by mohlo pomoci k naplnění šibeničního termínu, kdy bude třeba získat stavební povolení na jaderné bloky do roku 2045," uvedl.
Analytik společnosti ENA Jiří Gavor ČTK řekl, že pro každého dodavatele vidina většího trhu s možností vyššího objemu dodávek znamená příležitost k vyšším tržbám a zisku. "Taková perspektiva je proto motivující a může vést k vyššímu úsilí získat zakázku a s tím cílem nabídnout i konkurenceschopnější cenu. Zařazení opce na více bloků do zadávací dokumentace tedy nic nezkazí a naopak může tendru jen prospět," uvedl Gavor.
Podle něj nicméně všichni tři zbývající uchazeči o tendr znají realitu evropské a české jaderné energetiky. "Dobře ví, že ani výstavba jednoho bloku v Dukovanech není jistá, dokud se nepodepíše závazný kontrakt. Nemluvě o výstavbě dalších tří bloků. Koneckonců nejsme v tomto ohledu nijak výjimeční. Posouvání termínů a rušení tendrů zdaleka není jen českou specialitou," dodal Gavor.
Že stát získá jakoukoliv opci, je podle ekonoma portálu Capitalinked.com Radima Dohnala dobře. "Nicméně už ten první plánovaný jaderný blok je v současné situaci drahých a pomalých staveb nových bloků ve vyspělém světě nic neřešícím rizikem," řekl Dohnal. Hlavní problém je podle něj, že nový blok či bloky budou hotovy přinejlepším za 18 let. "Prostě jaderné elektrárny se nyní staví příliš pomalu a s příliš velkými riziky pro řešení aktuální situace," uvedl Dohnal.
Příslib stavby více jaderných bloků by podle ekonoma společnosti Natland Petra Bartoně mohl vést soutěžitele buď k nabídnutí slevy za první blok, nebo k nezávaznému nabídnutí slevy na další bloky. "Zda by šel cestou slevy na další bloky by záleželo na tom, zda to bude moci zadavatel vyhodnotit jako argument pro udělení zakázky. Pokud ano, nějaká sleva by nabídnuta být mohla, nicméně časová vzdálenost stavby dalších bloků obrovským způsobem navyšuje prémii za riziko," řekl Bartoň.
Mezi uchazeče na stavbu nového bloku v Dukovanech patří francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse. Nový blok má být podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše spuštěn v roce 2036, jeho cenu dlouhodobě odhaduje na 160 až 180 miliard korun. Podle některých kritiků bude ale konečná cena daleko vyšší.