Komatsu potřebu bagr

Odborníci na Mánesově mostě provedli kontrolní vrty do konstrukce

Praha 26. listopadu (ČTK) - Odborníci na pražském Mánesově mostě kvůli zjištění jeho stavu provedli hloubkové vrty do základu a podloží. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Dnes večer pak TSK uskuteční zatěžovací testy, kdy na most najede šest nákladních aut. Most je do neděle uzavřen pro auta i MHD a z jednoho břehu na druhý se dostanou pouze pěší.

Odborníci celkem provedou pět vrtů, z nichž tři budou z povrchu vozovky a dva šikmo z úrovně hladiny. Vzorky jsou odebírány ze všech částí konstrukce, tedy z oblouků, pilířů, klenby na předmostí, železobetonové mostovky i čelní zdi. Z mostní tzv. prohlížečky odborníci kontrolují vizuálně možné závady na nosné konstrukci a pilířích nad hladinou Vltavy.

Večerní zatěžkávací zkouška se uskuteční pomocí šesti nákladních aut o hmotnosti 30 tun u každého. Vozidla začnou na most najíždět okolo 19:00, kdy nejdříve zatíží třetí pole mostu. Měřit se postupně budou také ostatní čtyři mostní pole. Na statické zatěžovací zkoušky naváže dynamická zatěžovací zkouška, kdy bude použit tzv. budič kmitů a odborníci budou sledovat, jak se most chová.

Na mostě je přerušena tramvajová a automobilová doprava. Tramvajové linky číslo 2 a 18 jezdí v úseku Staroměstská – Malostranská přes zastávku Právnická fakulta. Historická linka číslo 42 jede ve směru mezi zastávkami Královský letohrádek a Čechův most přes Malostranskou na nábřeží Edvarda Beneše.

Objízdné trasy pro automobily vedou po nábřeží Edvarda Beneše k Čechovu mostu, dále na Dvořákovo nábřeží a ulicí 17. listopadu. V opačném směru to je Křížovnickou ulicí do ulice 17. listopadu a dále Pařížskou k Čechovu mostu.