Komatsu potřebu bagr

Odborníci: Do pronájmu bude chtít o deset až 15 procent více Čechů

Praha (ČTK) - Do pronájmu bude v budoucnu chtít o deset až 15 procent více Čechů. Je totiž cenově dostupnější alternativou oproti vlastnickému bydlení. Shodli se na tom zástupci českých investorů, developerů a odborníků na problematiku nájemného bydlení na konferenci v Praze. Podle dat Eurostatu žije v ČR v nájmu 21,7 procenta lidí, průměr Evropské unie je 30,1 procenta.

Investoři díky očekávanému trendu odhadují snížení průměrné ceny bytů na 95.000 až 120.000 korun za metr čtvereční v pražském bytě a snížení cen pozemků o 30 procent. To podle developerů ale není možné. Stále tak prodávají byty za 140.000 až 150.000 korun za metr čtvereční.

Podle poradenské společnosti v oblasti investicí a nemovitostí BTR Consulting, která konferenci pořádala, v loňském roce nájemné vzrostlo o 20 procent a průměrná cena v Praze je 500 korun za metr čtvereční.

Zvýšenou poptávku po nájemném bydlení lze podle Miroslava Linharta a Petra Hány z poradenské společnosti Deloitte očekávat hlavně kvůli trendu obyvatel stěhovat se do větších měst za prací. S nimi narůstá počet jedinců se zájmem o samostatné bydlení. Zároveň ale klesá jejich finanční schopnost byt si koupit a cílí tak na bydlení v nájmu.

Do ceny vlastnického bydlení se podle ředitele Bussiness Developmentu v Passerinvest Eduarda Forejta promítá řada normativních, legislativních a ekologických faktorů a nelze tak očekávat nižší cenu bytů. Nájemné bydlení je tak podle něj pro mnohé lepší alternativou. Jeho slova potvrdila také Martina Jůzová, manažerka realitních obchodů České spořitelny a uvedla, že očekává nárůst zájmu o nájemní byty o deset až 15 procent.

Zuzana Chudoba z BTR Consulting odhadla, že se vytvoří institucionalizovaný trh s byty, který povede k narovnání cen nájemného. Velké množství nájemních bytů totiž mají ve vlastnictví fyzické osoby, které mají větší nároky. To je podle Forejta důsledkem vysokých hypotečních úvěrů. Majitelé totiž často nájmem pokrývají hypoteční splátky. Pokud se tedy zvedne úvěr, zvedne se s tím zároveň od fyzických osob cena nájmu.