Cime 2 kvartál 2024

Od D8 by auta přes Ústí nad Labem do Děčína mohla jezdit tunelem

Ústí nad Labem 28. dubna (ČTK) - V budoucnu by se mohla v Ústí nad Labem změnit trasa hlavních silnic od dálnice D8 ve směru na Děčín. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) k tomu vypracovalo studii, která mimo jiné navrhuje varianty s tunely. ČTK to řekla mluvčí ŘSD Dana Zikešová.

"Studie byla úzce projednávána se zástupci města a navrhla tři základní varianty, dvě tunelové a jedno řešení spočívající v dílčím zkapacitnění stávajících křižovatek," uvedla Zikešová. V první variantě tunelového řešení by tunel ze Žižkovy ulice pokračoval pod centrem města za Mariánskou skálu, ve druhé variantě by vedl z Žižkovy ulice pod řekou na Střekov a pak zpět na druhý břeh do Krásného Března. Doprava by tak byla odvedena z křižovatky pod Větruší.

Primátor města Petr Nedvědický (ANO) ČTK a Českému rozhlasu řekl, že s ním nikdo z ŘSD nejednal. Osobně by preferoval střekovskou variantu. "Konkrétně v případě, že by byla vysoká voda, jak už jsme zažili, tak Střekov byl prakticky bez spojení," doplnil primátor.

ŘSD podle Zikešové jednalo o studii jak s primátorem, tak s městským architektem a někdejším náměstkem primátora Martinem Hausenblasem (PRO! Ústí). Hausenblas potvrdil, že o prověření průtahu krajským městem žádal již před několika lety. Podle něj byl se záměrem seznámen také Nedvědický. "Varianty jsou úplně mimo, protože pominuly, že tam bude nádraží vysokorychlostní trati," sdělil ČTK Hausenblas. Proto oslovil architekta, aby připravil zadání pro další studii. Řekl, že by byl ochoten ji zaplatit ze svého.

Součástí studie ŘSD bylo také ekonomické hodnocení efektivnosti obou tunelových variant, které neprokázalo dostatečnou efektivitu záměru. Stavební náklady variant s tunely přesahují v jednom případě deset miliard korun bez daně, v případě nejdražší varianty s přeložkou až do Mojžíře dosahují až 17,5 miliardy korun bez daně. Podle ŘSD tak zatím není nic rozhodnuto.