Komatsu potřebu bagr

Ochrana proti povodni se staví v U. Brodě, chystá se i v Tlumačově a U. Hradišti

Zlín 3. července (ČTK) - Ochranu proti povodni staví Uherský Brod na Uherskohradišťsku. Na dalších dvou místech ve Zlínském kraji se protipovodňová opatření připravují, a to v Tlumačově na Zlínsku a další etapa v Uherském Hradišti. ČTK to řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Letos v červenci uplyne 25 let od ničivé povodně. V povodí střední Moravy, které z velké části zahrnuje Zlínský kraj, velká voda v roce 1997 zasáhla 92 obcí, evakuováno bylo 34.000 obyvatel, z toho 20.000 v okrese Uherské Hradiště. Škody v regionu dosáhly zhruba sedmi miliard korun.

Velká voda z řeky Moravy zalila v červenci 1997 část Kroměříže, níže po proudu pak proměnila v jezero otrokovickou čtvrť Baťov. Zaplaveno bylo také Uherské Hradiště, kde byla evakuována nemocnice. Maximální průtoky Moravy byly odhadovány na 500 metrů krychlových za sekundu v Kroměříži a 600 metrů krychlových v Uherském Hradišti. Záplavy postihly například i Zlín, Valašské Meziříčí a jeho okolí, Staré Město či obce v podhůří Hostýnských vrchů.

Po povodni bylo opraveno či postaveno přes 165 staveb. "K nejvýznamnějším akcím patří rekonstrukce hrází v Záhlinicích, Kvasicích, Napajedlech, v Uherském Hradišti, Uherském Ostrohu, Veselí nad Moravou až po Vnorovy. U řady hrází se prováděly těsnící stěny v místech, kde došlo k jejich protržení," uvedl Chmelař. Vybudovány byly i hráze chránící před velkou vodou Otrokovice a Napajedla na Zlínsku.

"Protipovodňová ochrana Napajedel byla realizována v několika etapách. První dvě etapy zahrnující levý břeh byly dokončeny v roce 2004. Další etapa, která řeší pravý břeh, byla dokončena v roce 2011. Dokončena je také první etapa protipovodňového opatření v Uherském Hradišti. Na počátku letošního roku byla dokončena protipovodňová opatření podél Olšavy v Kunovicích. Významnou protipovodňovou stavbou je poldr Mysločovice, který chrání obec Mysločovice a níže položené území před rozlitím vody z Míškovického potoka a snižuje kulminační průtok až po soutok s Dřevnicí," uvedl Chmelař. V Kroměříži se po povodni navyšovaly břehy Moravy a Moštěnky. Opravena byla kanalizace, která byla osazena klapkami proti zpětnému vzdutí řeky.

Na jaře 2020 začala stavba protipovodňové ochrany Uherského Brodu, podle původních informací by měla stát 137 milionů korun. Stavba zahrnuje dva kilometry dlouhou ochranou linii, čerpací stanice a hradidlové šachty. Cílem opatření je zajistit bezpečnost 1500 obyvatel a majetku na rozloze 350 hektarů. Jižní část města by tak měla být chráněna před případnými padesátiletými povodňovými průtoky v řece Olšavě.

Povodně v roce 1997 zasáhly vedle povodí řeky Moravy i povodí Odry a horního Labe. Zaplaveno bylo území o rozloze 12.500 kilometrů čtverečních. Povodeň si vyžádala 50 lidských životů. Voda zničila nebo narušila 29.000 domů. Škody přesáhly 62 miliard korun.