Komatsu potřebuju Bagr

Obyvatelé Židova v Pardubicích nechtějí další bytovou výstavbu

Pardubice 24. prosince (ČTK) - Městská rada Pardubic projedná v lednu možnost stavební uzávěry na Židově. Obyvatelé nechtějí, aby v jednom z vnitrobloků vznikly další byty. Požadují po městě, aby další výstavbu zakázalo. Případem se zabývají právníci, ale je dost nepravděpodobné, že by magistrát mohl lidem vyhovět. ČTK to řekl primátor Martin Charvát (ANO).

"Podmínky jsou jasně definované zákonem, dopředu říkám, že je právně asi nenaplníme. Je mi líto, že právník městského obvodu vedl obyvatele slepou cestou. Nedělejme z odborných věcí politikum, je potřeba poslouchat právníky, protože je to právní záležitost," řekl Charvát.

Lokalitu na Židově lemuje hlavní Sakařova ulice, uvnitř vnitrobloku chce developer stavět byty v čtyřpatrovém domě s plochou střechou. S majitelem pozemků má smlouvu o smlouvě budoucí kupní, běží stavební řízení. Lidé, kteří tam bydlí, chtějí další výstavbě zabránit.

"Privátní investor plánuje zastavět stávající vnitrobloky, pro nás jediné volnočasové místo. Chraňme si krásy Pardubic před arogancí a zvůlí developerů při honbě za jejich zisky," uvedl na listopadovém zastupitelstvu jeden z obyvatelů lokality.

Vnitroblok tvoří deset činžovních domů a dva dvojdomky. Je tam zatravněné hřiště, lavičky, staré stromy. "Teď tam má být činžovní dům, který by zhoršil kvalitu bydlení i dopravní situaci," uvedl druhý obyvatel. Proti výstavbě vznikla petice, má stovky podpisů. Obyvatelé také založili spolek, řekl.

Lidé se obrátili nejdřív na městský obvod I a začala se zvažovat varianta stavební uzávěry. Následně převzal případ magistrát, protože je v jeho kompetenci.

Stavební uzávěru ale podle Charváta nejspíš použit nepůjde. Starý územní plán i ten nový chystaný tam umožňuje bytovou výstavbu. Kdyby se v lokalitě měnila funkce pozemků ze zastavitelných například na veřejnou zeleň, institut stavební uzávěry je právně obhajitelný, dodal primátor.

"Chystaný nový územní plán tam stavět povolí. Jsme v právním státě, stavební pozemky se mohou zastavovat. Občané se mohou přihlásit do stavebního řízení a v něm obhajovat svá práva. I majitel pozemku může obhajovat svá práva," řekl Charvát.

Podobný případ se stal v centru města, kde developer plánoval stavět byty v místě, kde bývaly Východočeské tiskárny. Obyvatelé byli dlouhé roky proti, nakonec se všichni domluvili a developer byty nakonec postavil, dodal Charvát.