Cime 2 kvartál 2024

Obyvatelé Trutnova mohou od dubna posílat návrhy do participativního rozpočtu

Trutnov (ČTK) - Trutnovská radnice od dubna spustí projekt participativního rozpočtu, na který vyčlenil jeden milion korun. Obyvatelé města tak budou mít možnost od 1. dubna do 31. května přihlašovat projekty, které by zlepšily veřejný prostor. ČTK o tom dnes informovala mluvčí radnice Michaela Dědková. S realizacemi vítězných projektů počítá radnice příští rok. V Trutnově jde o první ročník participativního rozpočtu.

"Může uspět jeden projekt anebo i více menších investičních akcí, pokud výsledná částka za realizaci nepřesáhne jeden milion korun včetně DPH," uvedl místostarosta Tomáš Eichler (Piráti).

Projekty mohou v daném termínu přihlašovat občané města starší dvanácti let. Každý zájemce může přihlásit jeden projekt, a to přes elektronický formulář na webu menime.trutnov.cz, nebo v papírové podobě na podatelně Městského úřadu Trutnov.

"Všechny pokusy radnice o zapojení občanů do rozhodování se setkaly s poměrně vřelým ohlasem a z toho důvodu chceme vyzkoušet i formu participativního rozpočtu. Záměrně začínáme se skromnou částkou a v případě, že se první ročník vydaří, jsme připraveni do dalšího roku částku navýšit," uvedl starosta Trutnova Michal Rosa (ODS).

Radnice proveditelnost přihlášených návrhů posoudí do konce letošního června. "Vedoucí odborů městského úřadu, kterým by realizace přihlášeného projektu příslušela, nejprve ověří, zda je vůbec uskutečnitelný a zda splňuje pravidla participativního rozpočtu. Pokud ano, postoupí takový projekt do další fáze, a tou bude hlasování veřejnosti," uvedl tajemník Městského úřadu Trutnov Jan Seidel.

Prezentace soutěžních projektů a hlasování veřejnosti je naplánované od 4. září do 15. října 2023. Podpořit své favority a hlasovat pro projekty budou moci lidé přes web participativního rozpočtu. "Každý hlasující může udělit až dva kladné hlasy a jeden záporný hlas. Hlasování bude ověřeno unikátním kódem v podobě SMS," uvedl Eichler.

Občanům, kteří nemohou či nechtějí využít internet, pomohou s hlasováním zaměstnanci Informační recepce ve vestibulu Městského úřadu Trutnov. Pro tuto formu hlasování bude potřeba mít s sebou mobil kvůli zaslání ověřovacího kódu v SMS.

"Naším cílem je zájem občanů o život a fungování města ještě více zvýšit. Věřím, že lidé se zapojí," dodal Rosa. Podrobnosti k participativnímu rozpočtu jsou na webu. Průběžně budou informace také na webu a facebooku města.

Participativní rozpočet funguje v ČR již v řadě měst. V Královéhradeckém kraji se do rozdělení financí tímto způsobem zapojil například také Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku, kde se v letošním roce uskuteční již třetí ročník.