Mercedes

Obyvatelé Sandry v Praze 11 by mohli parkovat v novém parkovacím domě

Praha 30. července (ČTK) - Lidé, kteří budou obývat nyní rekonstruovanou bývalou ubytovnu Sandra v Praze 11, by své vozy mohli parkovat v novém parkovacím domě. Ten by mohl vzniknout mezi ulicemi Šalounova a Opatovská na ploše nynějšího parkoviště. Náklady na vybudování objektu architekti vyčíslili na částku okolo 140 milionů korun bez DPH. Pro výstavbu parkovacího domu je však nutná směna pozemků v majetku Prahy a soukromého vlastníka, firmy PGC reality. Vyplývá to z objemové studie parkovacího domu, kterou má ČTK k dispozici.

Nový parkovací dům by podle studie, zpracované projektanty ze studia Len+k architekti, měl mít pět pater a k parkování nabídnout přes 380 stání. Ta by podle dokumentu měla sloužit jak stávajícím rezidentům lokality, tak budoucím obyvatelům nyní rekonstruovaného objektu Sandra a panelového domu Hotel Opatov.

Na ploše o 4955 metrech čtverečních by měla spolu s parkovacím domem vzniknout i restaurace rychlého občerstvení. Ta by podle architektonického návrhu mohla na pozemku stát jako solitérní budova nebo by mohla být začleněná do objektu parkovacího domu. V samostatně stojícím parkovacím domě by podle návrhu architektů vzniklo 383 míst, z nichž některá by byla na nekryté střeše objektu. V případě, že by byla provozovna rychlého občerstvení součástí domu, tak by nový objekt nabídl o pět parkovacích stání více. V případě dvou samostatných budov by bylo nutné zbudovat nový vjezd z ulice Šalounova a přebudovat sítě. Nevýhodou druhé varianty je to, že by městská parkovací stání zasahovala na pozemek soukromníka. Tuto variantu nicméně podpořili členové Výboru pro územní rozvoj a životní prostředí a Dopravní komise Prahy 11.

Parkovací dům je na Chodově plánovaný kvůli nedostatku parkovacích míst v lokalitě. Poptávka po parkovacích stáních by měla narůst s novými obyvateli opravovaného panelového domu. Podle opozičního Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) se v blízké době s parkováním v parkovacím domě při ulici Šalounova nedá počítat a problémy s parkováním se tak zvětší. "Výstavba je podmíněna směnou pozemků, změnou územního plánu a získáním finančních prostředků, což je proces na mnoho let. Vozidla nájemníků Sandry tak dále zhorší již dnes neúnosnou situaci s parkováním v okolí," uvedlo HPP11 na svém facebooku. Podle místostarosty Jižního Města Ondřeje Prokopa (ANO) jsou pro případ, kdy by nebyl parkovací dům k dispozici před dokončením rekonstrukce Sandry, připravená pro obyvatele panelového domu parkovací stání mimo jiné v nedalekém městském objektu Zahrady Opatov.

Bývalou ubytovnu Sandra, která je na adrese Nad Opatovem 2140, radnice jedenácté městské části rekonstruuje od léta 2019. Celkem by opravy měly stát asi 500 milionů korun. Radnice si na ně od hlavního města zatím půjčila 200 milionů korun a přijala dotaci ve výši 73 milionů korun. Po dokončení stavebních prací, které provádí pracovníci firmy Hochtief, by mělo v panelovém domě z roku 1984 vzniknout 174 bytů. Většinu ubytovací kapacity by měly využívat mladé rodiny a další byty by měli obývat senioři, zaměstnanci veřejného sektoru a sociálně slabí.