husqvarna

Obyvatelé Hrušky na Prostějovsku v referendu rozhodnou o osudu staré školy

Hruška (Prostějovsko) 12. ledna (ČTK) - Obyvatelé Hrušky na Prostějovsku budou v pátek a sobotu v referendu hlasovat o tom, zda souhlasí s demolicí více než sto let staré budovy školy, pro kterou obec dosud nenašla nové využití. ČTK dnes informaci získala na webových stránkách ministerstva vnitra. Kvůli historické školní budově bylo v obci s necelými třemi stovkami obyvatel uspořádáno referendum už v roce 2017. Lidé se tehdy vyslovili pro její demolici, avšak záměr zůstal pouze na papíře.

Část obyvatel Hrušky by na pozemcích místo staré školní budovy ráda viděla například parcely pro novou výstavbu či dětské hřiště. Někteří lidé naopak tvrdí, že je škoda školu bourat a chtějí ji zachovat. Výsledek referenda z roku 2017, ve kterém lidé dali zelenou demolici, se obci nepodařilo uvést v život. Zbourání školní budovy by podle vedení obce bylo velmi nákladné. Odborníci před šesti lety odhadli, že demolice bude stát 1,3 milionu korun.

Nově zvolené zastupitelstvo proto loni v listopadu schválilo vypsání dalšího referenda. "Referendum (v roce 2017) bylo doprovázeno naivní propagandou, co všechno se na místě budovy vytvoří. Jak všichni víme, neudělalo se nic," uvedl na webu obce dlouholetý starosta Hrušky František Baláš. Nově zvolené zastupitelstvo obce se podle Baláše loni na podzim dostalo do situace, kdy by mělo plnit závazky předešlých zastupitelů nebo vyhlásit nové referendum.

Rozhodnutí o demolici školní budovy bude možné po novém referendu podle Baláše změnit a objekt zachovat. "Tato budova byla postavena našimi předky v roce 1902. Važme si jejich práce a dejme této budově šanci," uvedl Baláš.

V Hrušce se lidé v posledních letech obtížně domlouvali na správě obce. Po komunálních volbách v roce 2018 se sedmičlenné obecní zastupitelstvo dvakrát rozpadlo. Po posledních komunálních volbách loni na podzim obsadili všech sedm postů v zastupitelstvu lidé z kandidátky KDU-ČSL.