husqvarna

Obyvatelé Drnovic na Zlínsku v referendu podpořili výstavbu obchvatu obce

Drnovice (Zlínsko) 9. října (ČTK) – Obyvatelé Drnovic na Zlínsku podporují výstavbu obchvatu obce. V místním referendu, které se v pátek a dnes konalo souběžně se sněmovními volbami, se pro vznik obchvatu sešlo 80,82 procenta platných hlasů. Proti jich bylo 19,18 procenta. Výsledky referenda jsou platné a závazné, řekl dnes ČTK starosta Tomáš Zicha (SNK obce Drnovice).

Z celkového počtu 335 možných voličů jich v referendu hlasovalo 231, tedy 68,96 procenta. Pro stavbu obchvatu bylo 177 platných hlasů, proti 42 platných hlasů. "Dalších 12 hlasů bylo neplatných z důvodu chybného křížkování," uvedl starosta. V obci žije přes 400 lidí

Obchvat souvisí s plánovanou výstavbou vodního díla Vlachovice. "Výsledky referenda nám dávají nějaký obrázek o tom, že jsme se ujistili, že podpora pro snahu vybudování obchvatu v obci je. Z toho důvodu budeme pokračovat v přípravách. Máme informaci o tom, že lidé s tím z větší části souhlasí," řekl Zicha.

Lidé v referendu odpovídali na otázku: "Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo obce podniklo veškerá zákonná opatření v samostatné působnosti obce k tomu, aby podpořilo realizaci silničního obchvatu obce Drnovice, jehož předběžná trasa vychází z mapového podkladu dokumentu Technické studie Vodního díla Vlachovice, která byla dokončena v prosinci 2020?".

Krátce před konáním referenda Zicha ČTK řekl, že případný vznik vodního díla by zkomplikoval příjezd do obce. V zimním období by byl kvůli nádrži omezen posyp a doprava by podle starosty byla složitá nejen pro osobní automobily, ale zejména pro nákladní vozy. "Ohrožena by byla průmyslová lokalita, je tam větší firma kolem 500 zaměstnanců," uvedl Zicha.

Některým obyvatelům Drnovic se však myšlenka obchvatu nelíbí, protože by vedl na jejich pozemcích. "Rozdělil by jim zahrady. Někteří lidé tam mají studny a bojí se o vodu," doplnil starosta. Obchvat obce by měl být dlouhý asi dva kilometry, počítá se s ním v technické studii vodního díla. Náklady na vybudování by hradil stát.