Komatsu potřebuju bagr

Obyvatelé domů u protipovodňových opatření v Olomouci dostanou kompenzace

Olomouc 1. června (ČTK) - Nepeněžní dar budou moci od města čerpat obyvatelé domů v těsném sousedství stavby rozsáhlých protipovodňových opatření na řece Moravě nedaleko centra Olomouce. Radnice se rozhodla jim tímto způsobem vynahradit ztížené podmínky bydlení. Kompenzační bonus má v případě dospělého hodnotu 1000 korun za každý rok stavby a lidé jej mohou vyměnit například za poukázky do divadla, akvaparku či časové kupony na městskou hromadnou dopravu v Olomouci. ČTK to sdělil primátorův náměstek Otakar Štěpán Bačák (spOLečně).

Příjem žádostí o kompenzační bonusy radnice zahájila dnes a lidé je budou moci podávat do 29. července. "Na základě opakujících se stížností občanů zejména z ulic Nábřeží, Blahoslavova, Praskova a Masarykova jsme rozhodli o kompenzaci za ztížené podmínky k bydlení z důvodu výstavby protipovodňových opatření. Jde o dlouhodobou investiční akci, kdy celková doba její realizace přesahuje 24 měsíců a vliv stavby na okolí je bezprostřední," uvedl Bačák.

Žadatelé musí podle Bačáka doložit svůj trvalý pobyt v nemovitostech na stanovených adresách, které sousedí se stavbou protipovodňových opatření. Kompenzace se týká let 2020 až 2022. Za každý rok může osoba starší 16 let získat benefity v hodnotě 1000 korun. U mladších obyvatel byla náhrada stanovena na 500 korun. Nároky jednotlivých členů společné domácnosti je podle Bačáka možné sčítat. Po ukončení příjmu žádostí budou radní schvalovat darovací smlouvy za jednotlivé žadatele, kteří poté mohou s městem podepsat smlouvu a převzít zvolené benefity.

Stavba rozsáhlých protipovodňových opatření na řece Moravě mezi centrem Olomouce a vlakovým nádražím byla zahájena na jaře 2018. Navazuje na předchozí dvě dokončené etapy a stát bude 730 milionů korun. Investice zahrnuje stavbu dvou mostů v Komenského ulici a na Masarykově třídě, výstavbu hrází a protipovodňových zdí i rozšíření koryta řeky Moravy a nábřeží. Nový most v Komenského ulici byl zprovozněn předloni. Most na Masarykově třídě by měl být pro tramvajovou a automobilovou dopravu otevřen v červenci. Náplavka v okolí řeky Moravy bude dokončena na podzim.