Komatsu potřebuju Bagr

Obrana nabízí další řopíky nebo pozemky v Praze i v Brně

Praha 2. listopadu (ČTK) - Pozemky v Praze i v Brně nebo bunkry z předválečného opevnění mohou lidé zakoupit od ministerstva obrany. Úřad je nabízí v dalším kole výběrového řízení na svůj nepotřebný majetek. ČTK to dnes sdělila v tiskové zprávě Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva. Podrobnosti lidé najdou na webu odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem ministerstva obrany.

Obrana za 37 nemovitostí dohromady požaduje 60,5 milionu korun. Polovinu částky tvoří asi 1,2 hektaru velký pozemek v pražském Hloubětíně, který je oddělen od vojenského letiště Kbely Novopackou ulicí a je v blízkosti zahrádkářské kolonie. Ministerstvo nabízí i další pozemky v Praze Řepích, v brněnském Králově Poli nebo u Netvořic v okrese Praha-východ.

K prodeji opět úřad určil i několik objektů lehkého pohraničního opevnění, takzvaných řopíků. Lidé si mohou vybrat z jednoho na jihu Moravy v lokalitě Sedlec u Mikulova nebo ze 14 v katastrálních územích mezi Bohumínem a Karvinou, u Starého Města pod Králickým Sněžníkem nebo na Opavsku. Tamní řopíky podle Zechmeisterové stojí na cizích pozemcích, jejichž vlastníci mají k objektům předkupní právo, ale o převod objektu zájem neprojevili.

Obrana se zbavuje nepotřebných nemovitostí opakovaně. V nabídkách převládají pozemky nebo bunkry opevnění z období první republiky. Někdejší opevnění Československa je stále považováno za nemovitosti určené k obraně státu, hospodaření s nimi má proto na starosti ministerstvo obrany. V roce 2005 ministerstvo rozhodlo, že opevnění bude přednostně bezúplatně převáděno na majitele pozemků pod nimi. Pokud by o ně zájem neměli, mohly je zadarmo dostat například kluby vojenské historie či okolní obce. Další možností je jejich prodej.

Ministerstvo koncem října ČTK sdělilo, že dosud prodalo 171 objektů československého předválečného lehkého opevnění a podobný počet řopíků ještě k prodeji nabídnout plánuje. Zhruba 1600 bunkrů stát bezplatně převedl na jiné státní organizace nebo na spolky vojenské historie. Ze 4993 objektů bývalého lehkého opevnění v evidenci ministerstva obrany bylo dosud majetkově vypořádáno 1767. Celkem obrana plánuje majetkově vypořádat ještě přes 800 řopíků, k prodeji nabídne čtvrtinu z nich, zbytek chce převést na nové majitele. Resort nyní převádí nebo odprodává pouze bunkry prohlášené za nepotřebný majetek před březnem 2016. Další řopíky, které se postupně pozemkově zaměřují, přebírá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. K prodeji je nabízí na svém webu.