Obnovený památník na Ploštině se návštěvníkům otevře příští rok na jaře
Zlín 16. listopadu (ČTK) - Obnova památníku na Ploštině na Zlínsku, který je národní kulturní památkou a připomíná vypálení tamní pasekářské osady na konci druhé světové války, je před dokončením, první návštěvníky by měl přivítat na jaře příštího roku. ČTK to dnes sdělila mluvčí Zlínského kraje Soňa Ličková. Kraj je investorem rekonstrukce za 151 milionů korun, památník spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které je krajskou příspěvkovou organizací.
"Jde o jednu ze čtyř velkých investičních akcí z oblasti kultury, s nimiž Zlínský kraj uspěl při žádosti o evropské dotace a na něž dohromady získal 380 milionů korun. Po rekonstrukci zámku Kinských ve Valašském Meziříčí, revitalizaci hospodářského dvora v Rymicích a vybudování Cyrilometodějského centra ve Starém Městě jde o další významný investiční projekt Zlínského kraje v oblasti kultury," uvedl hejtman Radim Holiš (ANO).
Pasekářské osady roztroušené po Vizovických vrších se na přelomu let 1944 a 1945 staly útočištěm členů partyzánského hnutí. "Lidé obývající pasekářskou osadu na Ploštině byli nesmyslně a krutě zavražděni na samém sklonku války, kdy nacistické komando vypálilo celou osadu a v plamenech našlo smrt čtyřiadvacet lidí nejen z Ploštiny, ale i z dalších šesti okolních obcí. Další čtyři byli zabiti cestou, kudy německé jednotky projížděly. V následujících dnech se opakovaly podobné akty nenávistné msty také na bezbranných obyvatelích Prlova a Vařákových pasek. Popravy probíhaly ve Vizovicích i na Březině u Valašských Klobouk. Jen se štěstím unikla podobnému osudu Loučka. Také o těchto místech bude vyprávět nová expozice na Ploštině," uvedl ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec.
Několik ploštinských domů bylo znovu postaveno v roce 1947 a téhož roku byla vysvěcena nově postavená kaple, na jejíchž pilířích jsou desky se jmény umučených pasekářů. V roce 1975 na Ploštině vznikl Národní kulturní památník odboje a roku 1985 v jedné z nově postavených usedlostí otevřena expozice o boji proti fašismu a za osvobození v okrese Zlín.
V areálu budou po rekonstrukci tři objekty spojené stezkami. Povrch památníku byl očištěn, místo uprostřed památníku má novou dlažbu, jsou vztyčeny nové stožáry na vlajky a instalovány pamětní tabule s názvy obcí s tragickým osudem za druhé světové války. Nové návštěvnické centrum přiblíží život pasekářů před válkou, život za protektorátu, jedna část je věnována ploštinské tragédii, nechybí takzvaný tichý prostor. Dům číslo popisné 23 byl postaven jako replika původního stavení, které vzniklo na místě vypálené osady v roce 1947 společně s dalšími třemi domy. Nabídne expozici dobového bydlení. V přízemí se bude návštěvník pohybovat po časové ose, kde se seznámí s osudem Ploštiny od konce druhé světové války do dneška. Bude tam prostor k promítání, vzdělávací programy, přednášky či koncerty.
Pasekáři se říkalo drobným zemědělcům v horských oblastech moravských a slezských Beskyd. První pasekáři získali pozemek tak, že vykáceli kus lesa, vyčistili půdu od pařezů a kamení, aby se dala využít pro pěstování plodin.