Komatsu potřebu bagr

Obnovený památník na Ploštině se návštěvníkům otevře koncem dubna

Zlín (ČTK) - Obnovený památník na Ploštině na Zlínsku, národní kulturní památka připomínající vypálení pasekářské osady v závěru druhé světové války, se návštěvníkům otevře koncem dubna. V areálu vzniklo nové návštěvnické centrum s expozicí, další najdou lidé v opravené budově číslo popisné 23. Upravený je též betonový památník z roku 1975 od architekta Šebestiána Zeliny. Novinářům to dnes řekli zástupci Zlínského kraje a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Stavební práce začaly v roce 2020. Náklady činily přibližně 151 milionů korun. Necelých 110 milionů pokryla evropská dotace, zbývající část nákladů financoval kraj. Osadu 19. dubna 1945 kvůli spolupráci tamních lidí s partyzány vypálili nacisté. Zavraždili 24 lidí, další čtyři zabili cestou. Tyto události na Ploštině před přestavbou desítky let připomínal komplex budov s jednoduchou expozicí.

Uzavření areálu před třemi lety bylo podle hejtmana Radima Holiše (ANO) nevyhnutelné. "Starý amfiteátr, expozice i samotný památník už dávno přestaly sloužit účelu, pro který byly vytvořeny, tedy být důstojnou připomínkou událostí, které zde, a nejen zde, vyvrcholily před lety násilnou smrtí desítek lidí," uvedl hejtman.

Zchátralý amfiteátr nahradila oválná stavba návštěvnického centra zapuštěná do terénu. Její součástí je expozice představující Ploštinu jako typickou pasekářskou osadu zasazenou do krajiny Vizovických vrchů. Jádro expozice tvoří detailní popis válečných událostí. "Zároveň, protože to je památník, má to stále pietní charakter, tak jsou tam světelné sloupy věnované obětem," řekl autor expozice Ondřej Machálek, historik a etnograf zlínského muzea, které areál spravuje.

Dům číslo 23 byl postaven jako replika původního stavení, které vzniklo na místě vypálené osady v roce 1947 společně s dalšími třemi domy. Je v něm další expozice, díky níž se zájemci seznámí se životem na Ploštině po druhé světové válce. Zároveň budova slouží jako místo pro pořádání krátkodobých výstav. Novinkou je dále přístavba stodoly, která na místě stávala, pořádat v ní lze kulturní a společenské akce. Betonový památník obětem války je očištěný, pískovcovou dlažbu, která byla jeho součástí, nahradila žulová. Návštěvnické centrum, dům s expozicí a památník propojují nové stezky.

Slavnostní otevření obnoveného památníku se uskuteční v pátek 21. dubna. O dva dny později je podle ředitele zlínského muzea Pavla Hrubce naplánovaný pietní akt, kterého se bude moci zúčastnit i veřejnost. "Plnohodnotný návštěvnický provoz zahájí areál o posledním dubnovém víkendu,“ uvedl Hrubec. Od května do září bude přístupný denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00, v říjnu o víkendech.

Pasekáři se říkalo drobným zemědělcům v horských oblastech. Pasekářské osady roztroušené po Vizovických vrších se na přelomu let 1944 a 1945 staly útočištěm členů partyzánského hnutí. Po zkáze Ploštiny se podobné akty nenávistné msty ze strany nacistů opakovaly na konci války také na obyvatelích nedalekého Prlova nebo Vařákových pasek.