husqvarna

Obnova železnice a stanic mezi Vlkovem a Křižanovem bude stát 3,1 miliardy korun

Křižanov (Žďársko) (ČTK) - Správa železnic vybrala dodavatele na modernizaci 11 kilometrů trati a stanic mezi Vlkovem u Tišnova a Křižanovem na Žďársku. Jsou to dvě zakázky, které budou v součtu stát 3,19 miliardy korun. Přípravné práce ve Vlkově začnou ještě letos, nejintenzivnější stavební činnost je na obou místech naplánovaná od jara do podzimu příštího roku, skončí v prosinci. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil mluvčí Správy železnic Pavel Tesař.

Správa železnic vyjednává na příští rok úplné zastavení vlakové dopravy na trati od března do září. "Obě stavby musí být výlukově sladěny s modernizací Brna-Králova Pole," uvedl mluvčí. Přestavba nádraží v Brně-Králově Poli začala tento měsíc, potrvá dva roky. Podle dřívějších informací správy jde o akci za téměř tři miliardy korun.

Projekty se týkají rychlíkové trati mezi Brnem, Žďárem nad Sázavou a Havlíčkovým Brodem. Rekonstrukci vlkovské stanice zajistí firmy Chládek & Tintěra a Elektrizace železnic za 1,387 miliardy korun. Modernizaci navazujícího úseku do Křižanova bude provádět konsorcium firem Eurovia CS, Chládek a Tintěra Pardubice, GJW Praha a ELTRA , které nabídlo cenu 1,803 miliardy korun. Konečné částky jsou podle Správy železnic nižší, než předpokládaly soutěže. Na obě stavby by správa chtěla získat evropské dotace.

Ve stanici Vlkov u Tišnova budou zbouraná nynější nástupiště a podchod. Vlaky budou nově zastavovat za obecním úřadem. "Vznikne nová zastávka Vlkov-Osová, což výrazně zkrátí docházkovou vzdálenost obyvatelům Vlkova a nedaleké Osové," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Stavba zahrnuje rovněž revitalizaci kolejí, rekonstrukci mostů a propustků, trakčního vedení a sdělovacího a zabezpečovacího zařízení.

Souběžně budou stavbaři pracovat na 11 kilometrech železniční trati z Vlkova do Křižanova. „Tato stavba ovlivní celý mezistaniční úsek a zastávky v Osové Bítýšce a Ořechově, které projdou přestavbou a získají bezbariérový přístup," uvedl Svoboda. Poloměry oblouků na trati se změní tak, aby se tam mohla zvýšit traťová rychlost ze 100 kilometrů v hodině na 160 kilometrů. V Ořechově správa počítá se stavbou protihlukové stěny, která bude chránit mateřskou školu.