Komatsu potřebu bagr

Obnova tornádem poničeného centra seniorů v Hodoníně si vyžádá 513 milionů

Brno 12. srpna (ČTK) - Zhruba na 513 milionů korun nyní Jihomoravský kraj odhaduje obnovu S-centra v Hodoníně, které slouží seniorům a v červnu ho poničilo tornádo. V tiskové zprávě částku uvedla radní kraje pro sociální oblast Jana Leitnerová (Piráti). Kraj je zřizovatelem centra, bude se snažit v maximální míře využít dotace. Dokončení obnovy je v plánu v dubnu 2024. Při tornádu bylo v domově kolem 130 klientů, část nepohyblivých.

Zahájení přípravy investiční akce na obnovu a modernizaci centra schválili krajští radní. Původně se škoda odhadovala na čtvrt miliardy a později skoro na půl miliardy korun, přes kterou se nyní odhad přehoupl. "Tornádo bohužel nezasáhlo jen obálku hlavní budovy, ale došlo i k zatečení a poškození vnitřních prostor a také technologií. V rámci navrhovaných úprav tak musíme řešit i opravy vnějších a vnitřních povrchů," uvedla Leitnerová.

Zachovaná podle ní zůstane pouze hrubá stavba objektu. Tornádo také poškodilo objekty kolem hlavní budovy, jako garáže a zahradní stavby. Součástí rekonstrukce bude i modernizace. "S ohledem na to, že zařízení využívají převážně imobilní klienti, je potřeba řešit úpravu prostor jednotlivých pokojů. A to včetně koupelen, které umožní klientům i personálu pohodlné využití," řekla Leitnerová. Podle ní kraj hodlá vybudovat další evakuační výtahy, ale i výtah pro klienty a personál, ale také vyřešit transport prádla, jídla a odpadů, aby se nekřížily.

Kvůli následkům tornáda se muselo ze zařízení evakuovat asi 130 seniorů, klienty se do týdne podařilo umístit v jiných pobytových zařízeních. Bouřka s tornádem se přehnala Břeclavskem a Hodonínskem poslední červnový čtvrtek. Vyžádala si šest životů, poničila 1200 domů.