Cime 2 kvartál 2024

Obnova sídliště Jahodiště v Českém Brodě letos pokročí úpravami vodovodního řadu

Český Brod (Kolínsko) 29. června (ČTK) - Český Brod na Kolínsku zmodernizuje vodovodní řad na sídlišti Jahodiště. Na investici ve výši 5,2 milionu korun získalo město dotaci přes 2,5 milionu korun. Na sídlišti, kde žije zhruba 1500 lidí, stavbaři pokračují s celkovou obnovou, která začala v roce 2020 zbudováním podzemních kontejnerů na odpad a výměnou veřejného osvětlení. Práce na obnově a propojení vodovodního řadu by měly být hotové v první polovině roku 2023, město bude vyhlašovat výběrové řízení na stavební firmu, řekl ČTK starosta Českého Brodu Jakub Nekolný (ODS).

V roce 2019 připravilo město architektonickou studiu na celkovou obnovu sídliště, provádět se má po etapách a podle finančních možností města. "Sídliště z 80. let bylo dimenzované na úplně jiné počty lidí, chce to celkový zásah," řekl Nekolný. Při setkáních s lidmi, která vzniku studie předcházela, se jako největší problém ukázaly chodníky a nedostatek parkování. Město začalo instalací šesti podzemních kontejnerů na směsný a separovaný odpad. Stavbaři v první etapě obnovili i veřejné osvětlení.

Obnova vodovodního řadu v ulicích 28. října a Palackého je podle Nekolného nutná pro další opravy silnic a veřejných prostor. Do budoucna se počítá s doplněním polopodzemních kontejnerů na odpad, novými parkovacími místy a zelení. Podle odhadů z loňského roku by měla celková revitalizace sídliště vyjít na více než 30 milionů korun.

Český Brod počítá s tím, že během následujících let ve městě přibude díky developerským projektům na pozemcích bývalého cukrovaru až 4000 lidí. Letos by měl proto dokončit například zvýšení kapacity čistírny odpadních vod na 13.500 obyvatel. Aktuálně ve městě žije přes 7000 lidí.