husqvarna

Objem veřejných stavebních zakázek v pololetí stoupl o 3,1 pct na 109,5 mld.Kč

Praha 11. července (ČTK) - Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos v prvním pololetí meziročně vzrostl o 3,1 procenta na 109,5 miliardy korun. Počet zhruba stagnoval na 2213. Největším zadavatelem bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR se zakázkami za 23,9 miliardy korun. Hodnota nově vypsaných zakázek klesla o 14,5 procenta. Vyplývá to z údajů společnosti IS, které má ČTK k dispozici.

Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby, tedy hlavně stavby bytů, kanceláří nebo průmyslových hal, meziročně klesla o 11,8 procenta na 26 miliard korun. U inženýrských staveb, tvořených hlavně dopravní infrastrukturou, se hodnota zakázek zvýšila o 8,8 procenta na 83,5 miliardy korun.

"Pro další vývoj stavební produkce bude klíčové, jak se podaří realizovat stavební práce na zadaných smluvně zajištěných zakázkách. Limitujícím faktorem se může stát i zajištění potřebných pracovních kapacit pro zhotovení zakázek ve smluvních termínech," uvedl analytik stavebního trhu IS Ivan Vrhel. Problémem podle něj může být také omezení výdajů na financování veřejných zakázek kvůli výpadkům rozpočtových příjmů samosprávných celků.

Podíl zakázek spolufinancovaných z evropských dotací meziročně klesl o 7,8 procentního bodu na 36,1 procenta. V porovnání s koncem května se snížil o 0,5 bodu. Průměrná velikost zakázky meziročně vzrostla o 3,3 procenta na 49,5 milionu korun. Hodnota deseti zakázek překročila miliardu korun, v červnu přibyly dvě. Za celý loňský rok veřejná správa zadala 22 miliardových zakázek.

Z pohledu regionů připadal největší podíl zadaných zakázek na Jihočeský kraj, 14,8 procenta. Následovaly Pardubický (12,5 procenta) a Olomoucký kraj (10,3 procenta). Nejméně jich připadalo na Karlovarský a Liberecký kraj (1,5 procenta), které však rozlohou a počtem obyvatel patří k nejmenším.

Hodnota vypsaných zakázek do konce června meziročně klesla o 14,5 procenta na 84,6 miliardy korun. Objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně klesl o 17 procent, v inženýrském stavitelství se snížil o 13,6 procenta. Největší zakázku s předpokládanou cenou tři miliardy korun vypsala Správa železnic na elektrizaci trati Brno - Zastávka u Brna.

Veřejné zakázky měly loni na celkových tržbách stavebních firem podle předběžných údajů Českého statistického úřadu podíl 50,9 procenta, meziročně o pět procentních bodů více. Nejnižší byl tento podíl v roce 2016, kdy dosáhl přibližně třetiny. Od té doby roste.