husqvarna

Objem veřejných stavebních zakázek do konce srpna klesl o 3,8 pct

Praha 13. září (ČTK) - Objem zakázek, které veřejní investoři zadali stavebním firmám, letos do konce srpna meziročně klesl o 3,8 procenta na 136,9 miliardy korun. Počet se zvýšil o necelou pětinu na 3158. Největším zadavatelem byla Správa železnic se zakázkami za 26,1 miliardy korun. Hodnota nově vypsaných zakázek vzrostla téměř o čtvrtinu. Vyplývá to z údajů společnosti IS, které má ČTK k dispozici.

Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby, tedy hlavně stavby bytů, kanceláří nebo průmyslových hal, meziročně vzrostla o 26,2 procenta na 39,4 miliardy korun. U inženýrských staveb, tvořených hlavně dopravní infrastrukturou, hodnota zakázek klesla o 12,3 procenta na 97,5 miliardy korun.

Průměrná velikost zakázky se meziročně snížila o necelou pětinu na 43,3 milionu korun. Podíl zakázek spolufinancovaných z evropských dotací meziročně klesl o 17,9 procentního bodu na 38,9 procenta.

Hodnota 15 zadaných zakázek překročila miliardu korun, v srpnu přibyla jedna. Největší byla oprava traťového úseku Mstětice - Praha - Vysočany za 5,08 miliardy korun. Správa železnic ji zadala sdružení firem Subterra, OHL ŽS, Eurovia CS a Elektrizace železnic Praha. Za celý loňský rok veřejná správa zadala 29 miliardových zakázek.

Z firem získal nejvíce zakázek Strabag, který samostatně vyhrál 152 tendrů za 5,74 miliardy korun. Z dalších 5,95 miliardy korun bude mít podíl díky sdružení s jinými firmami.

Hodnota nově vypsaných zakázek do konce srpna meziročně vzrostla o 18,7 procenta na 129,9 miliardy korun. Objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně stoupl o 10,7 procenta na 32,3 miliardy korun, v inženýrském stavitelství se zvýšil o 28,5 procenta na 97,6 miliardy korun.

Objem 16 vypsaných zakázek překročil miliardu korun, v srpnu přibyly dvě. Největší byla výstavba úseku trasy D pražského metra v úseku Pankrác - Olbrachtova, kterou vypsal Dopravní podnik hlavního města Prahy. Předpokládaná cena je 13,1 miliardy korun.

"Veřejné stavební práce by mohly kompenzovat očekávaný pokles poptávky privátního sektoru a stát se stabilizujícím faktorem tuzemské ekonomiky v nastávajícím období. Limitujícím faktorem pro růst stavební produkce pro veřejný sektor se může ale stát zajištění potřebných pracovníků pro realizaci zakázek ve smluvních termínech," uvedl analytik stavebního trhu IS Ivan Vrhel.

Veřejné zakázky měly předloni na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 42 procent. Podle ČSÚ loni stavebnictví meziročně vzrostlo o 2,7 procenta. Letos za leden až červenec meziročně kleslo o 5,7 procenta. V červenci se snížilo o 10,4 procenta.