Komatsu potřebuju Bagr

Objem veřejných projektových zakázek do dubna stoupl o 225 pct

Praha 28. května (ČTK) - Veřejní investoři v Česku v prvním čtvrtletí zadali projektovým firmám 183 zakázek za 2,01 miliardy korun. Hodnota meziročně vzrostla o 225 procent, počet se zvýšil zhruba o tři pětiny. Hodnota nově vypsaných projektových zakázek vzrostla o 56 procent. Vyplývá to z údajů analytické společnosti CEEC Research, které má ČTK k dispozici.

"Projektová příprava tvoří přibližně dvě až tři procenta hodnoty celé stavby. Ovšem z hlediska významu je to naprosto klíčový prvek, bez kterého stavby v podstatě nemohou vzniknout. Vývoj vypsaných a následně zadaných projektových zakázek ukazuje směr, kterým se české stavebnictví za rok až dva bude ubírat. Velký růst těchto zakázek můžeme přisoudit především rostoucímu množství zakázek v dopravní infrastruktuře," uvedl ředitel CEEC Research Michal Vacek.

Podle ČSÚ loni stavebnictví meziročně vzrostlo o 2,7 procenta. Podle posledních dostupných údajů letos za leden až březen meziročně vzrostlo v souhrnu o 2,3 procenta. V březnu o 2,3 procenta kleslo. Inženýrské stavitelství, tvořené z velké části výstavbou dopravní infrastruktury, stouplo více než o desetinu. Podle analytiků se opatření proti šíření koronaviru do březnových výsledků ještě příliš nepromítla. V dalších měsících očekávají výraznější pokles.

Hodnota nově vypsaných projektových zakázek v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 56 procent na 1,49 miliardy. Počet stoupl o 109 procent na 71.

Objem veřejných zakázek pro stavební firmy v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o čtyři procenta na 47,2 miliardy korun. Počet se zvýšil zhruba o třetinu na 911. U čtyř zakázek překročila hodnota miliardu korun. Největší byla oprava traťového úseku Mstětice - Praha - Vysočany za 5,08 miliardy korun. Správa železnic ji zadala sdružení firem Subterra, OHL ŽS, Eurovia CS a Elektrizace železnic Praha.

Za loňský rok hodnota zadaných veřejných zakázek pro projektové firmy meziročně klesla o 30 procent na 5,7 miliardy korun. Počet se zvýšil o čtyři procenta na 670.