Cime 3 kvartal 2024

Objem realitních investic v regionu klesl o 24 pct na 267 mld. Kč

Praha 16. února (ČTK) - Objem realitních investic v regionu střední a východní Evropy loni meziročně klesl o 24 procent na 10,4 miliardy eur (267 miliard korun). Zhruba polovina připadala na Polsko, Česku patřila čtvrtina. V Polsku, Česku a Maďarsku objem investic meziročně klesl, v Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku se zvýšil. Vyplývá to z údajů realitní poradenské společnosti Colliers, které má ČTK k dispozici.

"Mnoho trhů čelí nedostatku dostupného produktu, protože vlastníci nejvyhledávanějších aktiv jsou buď dlouhodobými držiteli, nebo čekají na vypořádání trhů, místo aby prodávali se slevou," uvedl regionální ředitel průzkumu trhu pro střední a východní Evropu v Colliers Kevin Turpin.

Podle ředitele investičního oddělení pro ČR a SR v Colliers Andyho Thompsona poptávka po kvalitních nemovitostech zůstává silná, o čemž svědčí například dvě nedávné kancelářské transakce v Praze. Jednou byl prodej Parkview v Praze 4 německým investorům a druhou prodej projektů Churchill I a Churchill II místním institucionálním investorům.

Z jednotlivých sektorů připadaly loni více než dvě pětiny objemu realitních transakcí na kanceláře. Následovaly průmyslové nemovitosti (32 procent), byty (13 procent), maloobchod (12 procent) a hotely (dvě procenta).

Největším loňským obchodem byla akvizice bytového portfolia Residomo švédským investorem Heimstaden za 1,3 miliardy eur (34 miliard korun). Podle Turpina pocházeli největší investoři z Německa, Izraele a Rakouska. "Domácí investoři ze střední a východní Evropy byli během roku 2020 opět velmi aktivní, zejména maďarský a český kapitál. Svůj zájem o tento region udržuje také asijský kapitál, konkrétně ze Singapuru. Jihokorejci a Číňané rovněž pokračovali v dalších akvizicích, z nichž většina byla v průmyslovém a logistickém sektoru," dodal Turpin.