husqvarna

Objem investic do komerčních realit loni v ČR meziročně klesl na 29,6 mld. Kč

Praha (ČTK) - Objem investic do komerčních realit loni v Česku meziročně klesl o 32 procent na 1,2 miliardy eur (zhruba 29,6 miliardy korun). Nejvíce investic, 43 procent, připadlo na maloobchodní nemovitosti. Vyplývá to z aktuálních informací poradenské společnosti Savills, které má ČTK k dispozici. V loňském roce podle nich největší transakcí byl prodej portfolia maloobchodních nemovitostí německé Trei Real Estate pražské investiční skupině Plan B Investment.

Druhou největší transakcí byl podle společnosti Savills prodej obchodního centra Palác Pardubice investičnímu fondu Pardubice Retail Fund. Následoval odkup zbývajícího čtvrtinového podílu v nákupním centru Arkády Pankrác izraelskou společností G City Europe. Arkády Pankrác však G City Europe aktuálně prodává českému nemovitostnímu fondu Trigea ze skupiny Partners. Transakce, kterou posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, má být podle společnosti Savills dokončena letos v lednu. Do minulého roku se tak nezapočítává. Agentura Bloomberg v polovině uplynulého roku informovala, že je obchodní centrum na prodej odhadem za 6,4 miliardy korun.

Čtvrtou největší transakcí byl loni nákup Retail Parku Trutnov společností Fidurock, následoval prodej budovy řetězce Albert v České Lípě. Do komerčních realit v minulém roce z 80 procent investovali tuzemští investoři, kteří uzavřeli 29 transakcí. Dále to byli investoři z Izraele a Francie. Přibližně 31 transakcí loni připadlo na Prahu.

Objem investic do maloobchodních prostor loni dosáhl 512 milionů eur (asi 12,6 miliardy korun). Celkem bylo v maloobchodním sektoru uzavřeno 13 transakcí. S 11 transakcemi v hodnotě 344 milionů eur (zhruba 8,5 miliardy korun) následovaly kancelářské nemovitosti, v průmyslovém sektoru pak bylo uzavřeno pět transakcí za 132 milionů eur (3,3 miliardy korun). Zbylých 212 milionů eur a 11 transakcí připadlo podle společnosti Savills na rezidenční, hotelový a víceúčelový sektor.

"Dominance maloobchodního sektoru v letošním objemu transakcí je zajímavou změnou v porovnání s minulými lety. Když se zamyslíme nad tím, co za touto změnou mohlo stát, tak pozorujeme několik faktorů. Asi nejvýznamnějším je fakt, že již před pandemií maloobchodní aktiva zaznamenala pokles cen. To znamená, že při stávající tržní situaci se zdá, že ceny retailových nemovitostí se v porovnání s ostatními sektory více blížili jejich tržní hodnotě, což investorům umožnilo dosáhnout výnosů v souladu s převládajícím sentimentem," uvedl za společnost Savills Fraser Watson.

Ve srovnání s rokem 2022 loni meziročně vzrostl objem investic do retail parků, na celkovém objemu se podílely osmi procenty. "Nejsilnější rok pro retail parky byl ale rok 2021, kdy se v období zasaženém pandemií těšily vysokému zájmu investorů díky své odolnosti vůči negativním tržním vlivům," řekl za firmu Savills Vojtěch Wolf.

Společnost Savills poskytuje poradenství v oblasti komerčních nemovitostí. Své služby nabízí ve více než 70 zemích, v ČR funguje od roku 2017.