husqvarna

Objekt Dejvického divadla v Praze 6 by se měl dočkat rozšíření

Praha 2. května (ČTK) - Objekt Dejvického divadla v Praze 6 by se měl dočkat rozšíření. Mimo jiné by se měla zvýšit kapacita hlediště, a to až o 50 míst. Projekční práce k plánované přístavbě divadla a rekonstrukci stávajících prostor provádí kancelář Šafer Hájek architekti (SHA). Vyplývá to z usnesení rady městské části, která schválila zadání veřejné zakázky, a z vyjádření radního Prahy 6 Zdeňka Hořánka (STAN). Městská část Praha 6 je zakladatelem Dejvického divadla.

"Je rozhodnuto o rozšíření (Dejvického divadla) směrem do podzemí," řekl Hořánek, který v Praze 6 zodpovídá za investice. Projektovou dokumentaci k rozšíření divadla nyní připravují architekti ze studia SHA, kteří by měli dokumentaci a související inženýrské činnosti dodat za 2,4 milionu korun. Kompletní odhadovanou cenu rekonstrukce usnesení neuvádí.

Společnost byla radnicí oslovena přímo. Důvodem je podle radnice mimo jiné to, že studio na rozvoji Dejvického divadla spolupracuje od roku 1999.

V plánu je podle důvodové zprávy k usnesení radních Prahy 6 přístavba objektu divadla v ulici Zelená do dvorního traktu. Do přistavené části se posune jeviště, díky čemuž bude možné navýšit kapacitu hlediště. Stávající kapacita sálu je asi 150 míst, nově by v sále komorního činoherního divadla mohlo být až o 50 míst k sezení více. Rekonstruovat by se mělo s ohledem na zvětšení počtu diváků i sociální zařízení v divadle. Vzniknout by měla i nová strojovna a vzduchotechnika.

První zakázku na rekonstrukci a rozvoj Dejvického divadla v domě v ulici Zelená získala kancelář SHA od Prahy 6 na základě výběrového řízení v roce 1999. Rekonstrukce divadla se podle návrhu architektů uskutečnila na přelomu let 2000 a 2001. Studio SHA spolupracovalo dále na rekonstrukci prostor zvaných Anti.kvariát, které se k Dejvickému divadlu připojily v roce 2014, na revitalizaci prostranství před divadelní budovou a na dalších úpravách objektu.

Dejvické divadlo (DD) působí na české scéně 30. rokem, přičemž první představení se v DD odehrálo 14. října 1992. Status profesionálního divadla má DD od roku 1993. DD má dlouhodobě jednu z největších návštěvností vyjádřenou v procentech. Podle výroční zprávy divadla za rok 2020 navštívilo živá představení DD na jeho vlastní scéně 11.835 diváků, což je návštěvnost 100 procent. DD bylo několikrát oceněno jako Divadlo roku v soutěži Ceny divadelní kritiky a bodují i jeho inscenace.