husqvarna

Obec Blížejov připraví příští rok 35 parcel, investuje do nich zhruba 50 mil. Kč

Blížejov (Domažlicko) 6. prosince (ČTK) - Blížejov na Domažlicku připraví příští rok 35 parcel pro rodinné domky, půjde o největší bytovou zónu po roce 1990. Obec, která za čtvrtstoletí vybudovala a zasíťovala přes 100 parcel, ztrojnásobila za tu dobu počet obyvatel na 1500. Blížejov vydá na silnice, parkoviště a sítě nové zóny ve směru na Mrchojedy zhruba 50 milionů korun, což je o pět milionů více, než je jeho roční rozpočet. Parcely mají přilákat další mladé rodiny, jejichž děti budou chodit do místní devítileté školy, do níž obec za posledních pět let investovala asi 40 milionů korun, řekl ČTK starosta Blížejova Jiří Červenka (Nezávislý Blížejov).

"Tahle zóna bude největší, nikdy jsme nepřekročili 20 parcel. Pokud bude dobré počasí, chceme začít už v únoru. Za dva tři měsíce by mohly být sítě hotové a lidé pak začnou hned stavět," uvedl Červenka. Podle něj už jsou dokončené projekty, které schvaluje stavební úřad. Prodej parcel začne hned na jaře. Jejich cenu projedná čtvrteční zastupitelstvo, bude určitě přes 1000 Kč/m2. Inkasované peníze by měly infrastrukturu zaplatit.

Blížejov dosud připravil pět bytových zón, které jsou plné. Na více než stovce parcel vznikly rodinné a řadové domy. Nová plocha ve směru na mrchojedský kopec bude navazovat na zaplněné větší sídliště se čtyřdomky.

Do Blížejova se stěhují hlavně mladí lidé z okolí, jako například z Horšovského Týna a Domažlic. "Máme devítiletou školu, školku, obchody a velmi dobré spojení vlakem a autobusy. Do Domažlic je to deset kilometrů, do Horšovského Týna šest a 40 kilometrů do Plzně," řekl starosta. Nová zóna by měla dále zvýšit počet obyvatel zhruba o stovku. "Ale spíš nám jde o to, že když jsme teď dali obrovské peníze do školy a udělali podkrovní třídy, počítačové učebny a všechno možné, tak aby nám mladí, kteří se sem nastěhují, tu školu udrželi," uvedl. Dnes tam chodí 200 dětí, které dojíždějí z okruhu do deseti kilometrů.