Komatsu potřebuju Bagr

Obchvat Svitav bude stavět sdružení firem Eurovia a a M-Silnice

Svitavy 19. srpna (ČTK) - Nejvýhodnější nabídku na stavbu obchvatu Svitav podalo sdružení firem Eurovia a a M-Silnice. S cenou 786,9 milionu korun se dostalo na 63 procent předpokládané hodnoty, uvedl na twitteru generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Stavět by se mělo začít koncem roku.

ŘSD vybíralo z šesti nabídek. Obchvat města dlouhý 9,5 kilometru bude tvořit přeložka silnice I/43 mezi Hradcem nad Svitavou a místní částí Svitav Lačnov. Na severu se napojí kruhovou křižovatkou na státní silnici I/35. Přeložka silnice je navržena jako dvoupruhová, zčásti povede podél železniční trati. Projekt počítá s osmi mostními stavbami a dvěma mimoúrovňovými křižovatkami, postavit se má i 650 metrů protihlukových stěn.

O potřebě obchvatu se hovoří řadu let, výkupy pozemků začaly už v roce 2008. V přípravné fázi se projekt musel přizpůsobit změnám v technických předpisech. Bylo také nutné jej koordinovat s protipovodňovými opatřeními v území. Muselo se rovněž opakovat posouzení stavby z hlediska jejího vlivu na životní prostředí. Obchvat by měl být uveden do provozu v roce 2023.