Komatsu potřebu bagr

Obchvat Olbramovic na Benešovsku by měl být hotový už v příštím roce

Olbramovice (Benešovsko) 22. listopadu (ČTK) - Obchvat Olbramovic na Benešovsku by měl být hotový do konce září příštího roku, tedy o šest měsíců dříve, než se původně plánovalo. Na urychlení stavby se Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dohodlo se zhotovitelem, informoval dnes ČTK Martin Buček z ŘSD. Stavba přeložky vytížené silnice I/3 z Prahy na Tábor začala letos v dubnu a měla původně skončit v polovině března 2023.

Obchvat, který odvede tranzitní dopravu z průtahu obcí, buduje společnost M-Silnice. Cena je podle dřívějších informací 321 milionů korun bez DPH. ŘSD podle Bučka v pátek uzavřelo dodatek ke smlouvě o dílo s firmou M-Silnice, který se týká doby výstavby. "Stavba by tak měla být uvedena do provozu téměř o šest měsíců dříve oproti původnímu termínu v polovině března 2023. Nyní se již počítá s termínem 30. září 2022," uvedl Buček.

Olbramovice, které trápí nadměrná doprava, po výstavbě 3,4 kilometru dlouhé silnice volaly 30 let. Příprava stavby nebyla jednoduchá, původní stavební povolení ministerstvo dopravy zrušilo. Námitky proti němu podala mimo jiné společnost Davo Corporation, provozující autobazar, nebo firma Imoba z holdingu Agrofert, vlastnící nedalekou farmu Čapí hnízdo. Kraj, v jehož vedení bylo tehdy hnutí ANO, odmítl jakýkoliv politický vliv na řízení o stavbě obchvatu. Věc byla vrácena a krajský úřad vydal nové stavební povolení. Proti rozhodnutí přišlo opět odvolání, ministerstvo ale již odpůrcům nevyhovělo.