Cime 3 kvartal 2024

Obchvat na cestě do Prahy u Běchovic získal pravomocné územní rozhodnutí

Praha 30. srpna (ČTK) - Připravovaná stavba obchvatu pražských Běchovic a Újezdu nad Lesy a středočeských Úval získala pravomocné územní rozhodnutí. Silničáři tak nyní začnou pracovat na další přípravě více než 12kilometrového úseku, který se začal plánovat už v 90. letech. Informoval o tom dnes úřad městské části Praha 21. Stavba by podle současných plánů měla začít v příštím roce.

Obchvat má omezit při cestách z Kolínska do hlavního města zdlouhavé průjezdy přes jednotlivé pražské městské části a městem Úvaly. Zároveň by se mimo obydlené ulice měla odklonit veškerá tranzitní, meziměstská a příměstská doprava. Nová čtyřproudová silnice bude na nezastavěném území, kde převládá zemědělská půda.

"Pro celou Prahu 21 a především pro náš Újezd je to důležitá zpráva, zmizí tak každodenní kolony vozidel. Uleví se tím našim občanům a zkrátí se dojezd a časová ztráta MHD ve špičce“ podotkl starosta Prahy 21 Milan Samec. Ten si zároveň pochvaluje, že v okolí Újezdu nad Lesy a Běchovic postaví silničáři ochranné valy a zavedou další kompenzační opatření, což by mělo zklidnit dopravu v místě.

"Díky nabytí právní moci můžeme nyní ihned zahájit práce na majetkoprávní přípravě a kompletní činnosti pro podání žádosti o vydání stavebního povolení. Příprava stavby je úzce koordinována se stavbou Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1,kdy je naším cílem společná realizace obou staveb,“ uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.

Projekt obchvatu se začal připravovat v 90. letech. První pokus o získání územního rozhodnutí se uskutečnil už v roce 2009, rozhodnutí sice bylo vydáno, ale po odvolání bylo zrušeno a následně bylo řízení zastaveno. Nyní trval povolovací proces přes tři roky.